10 Soruda Emeklilik Gelir Planı Sistemi

1) En az ne kadarlık bir birikimle gelir planı öneriliyor?

Katılımcıların tatminkâr bir gelir elde edebilmesi için gelir planının asgari giriş tutarı olması gerekir. BES şirketleri genelde 15 bin TL’nin altı için gelir planı önermiyor. Çünkü ayda 50-60 TL gibi bir maaş katılımcıları tatmin etmiyor.

2) Gelir planına BES’te biriken paranın tamamı ile geçmek zorunda mıyız? Bir kısmını ayırabilir miyiz?

BES’teki birikimin tamamı ya da bir kısmı emeklilik gelir planına aktarılabiliyor.

3) 10 yıl, 56 yaş şartını doldurmadan gelir planına dâhil olabiliyor muyuz?

Emeklilik gelir planına dahil olabilmek için sistemde 10 yıl süreyle kalıp, 56 yaşını doldurmuş olmak yani emeklilik hakkını kazanmış olmak gerekiyor.

bireysel emeklilik

4) Ömür boyu maaş modeli var mı? Varsa şartlan nelerdir?

BES’ten emeklilik hakkı kazanan katılımcıların ömür boyu düzenli gelir alabilmelerine imkân verecek ürünlerin geliştirilmesi konusunda yürütülen mevzuat çalışmaları tamamlandı. Bu kapsamda, kişilere ömür boyu maaş ödenmesini sağlayan emeklilik iradı ürünleri sunulabiliyor. Ancak hala bu ürünü çıkaran bir BES şirketi yok.

5) Gelir planına dahil olan kişiler yılda kaç kez fonunu ve fonun ödeme planını değiştirebiliyor?

Katılımcılar yılda altı kez fonlarını değiştirme hakkına sahipler. Yılda iki kez de maaşlarını değiştirebiliyorlar. Örneğin “Bana ayda bin TL yerine bin 500 TL verin” diyerek değişikliğe gidilebiliyor. Katılımcıların ödeme döneminde de değişiklik hakkı bulunuyor. Buna göre aylık maaş alırken bunu üç ayda, altı ayda veya yılda bir kez diye değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca isterseniz “Bana 10 yıl boyunca maaş bağlayın” diye imzaladığınız sözleşmede süreyi beş yıla indirebiliyorsunuz. Ancak her şirketin kendi minimum maaş bağlama süresi olduğunu unutmayın. Şirketler genelde üç yılın altında bir maaş ödeme dönemini kabul etmiyorlar.

6) Gelir planı yaptırdığımız şirketi değiştirebiliyor muyuz?

Emeklilik Gelir Planı sözleşmesi kapsamındaki birikimler başka bir şirkete aktarılabiliyor. Yasa, yılda bir kez şirket değiştirme hakkı tanıyor. Hatta 10 yıl 56 yaş şartını sağladınız ve bu sürenin sonunda emeklilik planı almaya karar verdiniz diyelim. Ancak paranızın bulunduğu BES şirketi ile bunu yapmak istemiyorsunuz. Yasa, bu aşamada da şirket değiştirme hakkı veriyor.

7) Gelir planı seçen kişiler şirketlerine hangi şartlan sunabilir? Örneğin 10 yıl maaş alan bir kişinin 10’uncu yılın sonunda anaparası bitiyor mu?

Belirtilen durum, kişinin seçtiği emeklilik programına göre değişiyor. Süreye bağlı programda, kişi tercih ettiği süre boyunca gelir alıyor. Tutara bağlı programda ise kendilerine birikimler tükenene kadar ödeme yapılıyor.

8) Diyelim ki gelir planına yatırdığınız paraya ihtiyacınız oldu. Ara dönemde paranın bir bölümünü veya tamamını çekme hakkınız var mı?

İmzaladığınız emeklilik gelir planında yer alması halinde; planda belirlenen azami tutar veya oranlarda ara ödeme yapılmasını talep edebiliyorsunuz. Örneğin imzaladığınız gelir planında, “Birikimin yüzde 25’ini aşmayacak tutarda ara ödeme talep edilebilir” maddesi varsa, katılımcılar bunu kullanabilir. Ara ödeme durumunda ilgili tutar, düzenli gelir ödemesi durumundaki vergi uygulamalarına tabi oluyor.

9) Gelir planının mevduata göre avantajları var mı? Mevduattan farkı ne?

Emeklilik yatırım fonlarının kazançları üzerinden kurumlar vergisi veya gelir vergisi kesintisi yapılmıyor. Emeklilik gelir planları sunduğu bu avantajla, mevduat ürünlerinden ayrışıyor. Buna ek olarak kişiler birikimlerini kendi seçtikleri sıklık/tutara göre düzenli bir geri ödeme planında geri alabiliyor. Emeklilik gelir planlarında birikimlerinin değerleneceği emeklilik yatırım fonunu da kendileri belirleyebiliyor.

10) Kişinin vefatı durumda gelir planına bağlanan para eş ve çocuklara veriliyor mu? Veriliyorsa hangi şartlar ve oranlarda bağlanıyor?

Yaşam kaybı halinde, kanuni varisler bireysel emeklilik hesabındaki birikimlerin ödenmesini talep edebilir. Birikimin anapara dışında kalan getirisi üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılarak birikimlerin tamamı varislere ödenir. Varisler, dilerlerse gelir sigortası yaptırarak emeklilik birikimini düzenli gelire de dönüştürebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir