2013 Aralık Ekonomi ve Piyasa Yorumları

Bu hafta çarşamba akşamı FED kararları açıklanacak. Karar açıklanmadan önce sert yükseliş veya düşüşler olabilir. Yapılacak açıklamaya göre de sonrasında hava terse dönebilir. Yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var…

BU hafta dalgalara hazır olmak gerekiyor. Belki de 2013 yılının en heyecanlı haftalarından birine giriyoruz. Gündemin en tepesinde çarşamba akşamı saat 21:00’de açıklanacak olan Amerikan Merkez Bankası (FED) kararları var. Karar açıklanana kadar piyasalar stres yaşayacak. Evet, belirsizlik her zaman stres unsurudur. Bu insanlar da için geçerlidir. Örneğin, üniversiteyi yeni bitirmiş bir genç, ne yapacağı konusunda kararsızsa, hedefi net değilse veya hedefi yoksa stres yaşar. Piyasalar da adeta bir insan gibi belirsizlik ortamlarında geri çekilir. Olacak en kötü sonuca göre pozisyon alınır. Dolayısıyla bir karar arifesinde bu kararın en olumsuz sonucu fiyatlara girer. Bu durum aslında fiyatların aşırı düşmesine sebep olabilir. Bir diğer deyişle piyasalar iyiyi de, kötüyü de abartır. Yatırımcılar aslında piyasaların abarttığı dönemleri doğru anladıklarında para kazanabilirler.

Mayıs ayının sonlarında FED başkanı Ben Bernanke, ilk defa tahvil aliminin azaltılacağından bahsettiğinde piyasalar ve faiz üzerinde bu kadar şiddetli bir etki yaratmasını beklemiyormuş. Bunu, yaklaşık bir iki ay önce yaptığı bir konuşmada açıkça ifade etti. Sadece bizim borsanm değil, küresel piyasaların tamamında şok etkisi yaratan tahvil alımmı azaltma işinin aynı etkiyi bu çarşamba günü açıklanacak karardan sonra yapması beklenmez. Bilakis FED kararı ne olursa olsun, piyasaların önündeki belirsizlik kalktığı için rahatlama olacaktır.

Burada “FED kararı ne olursa olsun” cümlesini açmak gerekiyor. Bunu da senaryolara göre yapmak gerekiyor. Eğer tahvil azaltımı başlamazsa borsa perşembe günü yine çok büyük boşluk bırakarak açılır ve ocak ortalarma kadar devam edebilecek yeni bir yükseliş başlayabilir. Fakat senaryoları sistematik bir şekilde aktarmak gerekirse bunları şu şekilde gruplayabiliriz;

Senaryo 1: FED eğer tahvil alimim azaltmaya başlatmaz ama ocak ya da mart ayında başlayacağına dair çok net bir sinyal verirse, piyasalar çok olumlu etkilenir. (Olasılık: Yüzde 45)

Senaryo 2: FED tahvil azaltanına başlar ama 10 milyar doların altında ve tercihen 5 milyar dolar yapar. FED aynı zamanda azaltım takvimine veya yol haritasına ilişkin şeffaf bir plan açıklar. Bu durumda piyasalar önce olumsuz rekasiyon verse de bu kısa sürer. Ardından borsalarda yükseliş başlar. (Olasılık: Yüzde 40)

Senaryo 3: FED en az 15 milyar dolarlık bir azaltanla başlar ve her ay bu miktarda azaltım yapacağını söyler. Bu durumda piyasalarda kaotik yani bir süre kararsızlık izleriz. Sert düşüşler ve sonrasında sert yükselişler olabilir. Dalga boyları çok artar. Birçok yatırımcı yönünü belirleyemez. Bu tür bir durumda 10 yıl vadeli Amerikan faizlerini izlemek gerekir. Faizler eğer yüzde 3 üzerine çıkmıyorsa, olumlu haberdir. Bu karar açıklandıktan sonra, perşembe sabahı borsanm açılışta görebileceği dip seviye çok önemli olur. Bu dip seviyenin altına gerileme olmazsa veya ilk işlem günü bu seviyenin altında kapanış yapmazsak, ocak ayı ortalarına kadar sürebilecek bir yükseliş olasılığı artar. Yukarıda verdiğimiz senaryolardan hangisi olursa olsun bütün yorumlar FED kararı açıklandıktan sonra tüm piyasaları etkileyecek başka önemli gelişme olmadığı varsayımına göre yapıldı. Dolayısıyla FED kararı sonrasında hiç beklenmedik başka gelişmeler olması durumunda o gelişmeleri kendi iç tutarlılığı içinde değerlendirmek gerekir.

Sizlere bu hafta önerdiğimiz hisseler için alım aralıklarını çok geniş olarak verdik. FED kararının yaratabileceği ciddi dalgaları düşünerek bu alım aralıklarını senaryolara göre değerlendirin. Ama hisse alım aralığında olmasa bile, örneğin birinci senaryoya göre alım aralığının çok üzerinde bir fiyattan da alım düşünebilirler. Ya da kötü senaıyo gerçekleşmişse, hisse fiyatları alım aralığının altına gerilese bile alım düşünülebilir. Önemli olan konu, hangi fiyattan aldığınız değil, hangi fiyattan satabildiğinizdir.

Kazanmak için stop yapmayı ihmal etmeyin. Eğer hisse stop seviyesine gelirse satış yapılmalı. Fakat stop seviyesini gördükten sonra sadece bu haftaya mahsus olmak üzere alım aralığına tekrar gelirse, verilen aralıktan alım düşünülebilir.

Evet, bu hafta dalgalı olacak. Bu dalgalar her iki yönde de olabilir. Dolayısıyla FED kararı açıklanmadan önce olacak sert çıkış veya sert düşüşlerin ardından gidenler, birden havanın terse döndüğünü görebilirler. Bu da ciddi biçimde zararları artırabilir. Bu yüzde dalgalı havalarda demirlemekte fayda var.

yatırımcılara birçok fırsat da sunacak. îç piyasalar üzerinde FED dışında etkili olabilecek bir diğer faktör de Türkiye’de mart ayı sonundaki belediye seçimleri olacak. Türkiye genelindeki sonuçlar kadar İstanbul başta olmak üzere büyükşehir seçim sonuçlarının piyasalar üzerinde etkili olması beklenmeli.

FED için sürpriz bir “ikinci adam” gündeme geldi. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

FED başkanlık koltuğu için belirsizlik kalmadı artık. Janet Yellen’m atanmasına kesin gözüyle bakabiliriz. Başkan yardımcılığı görevi içinse geçen hafta çok büyük bir sürpriz isim gündeme geldi. Henüz resmi kaynaklardan teyit edilmemiş olsa da başkan yardımcılığı koltuğu için İsrail Merkez Bankası eski Başkanı Stanley Fischer düşünülüyor. Obama’nın Fischer’i bu zorlu “normalleşme” ve “sıkılaştırma” süreçlerinde FED içinde görmek istediği ve çok ısrarcı olduğu söyleniyor. Hatta Yellen-Fischer İkilisi için şimdiden “rüya takım” ifadeleri kullanılmaya başlandı.

Fischer hiç kuşku yok ki muhteşem bir CV’ye sahip. 2005-2013 yılları arasında İsrail Merkez Bankası Başkanlığı, 1994-2001 yılları arasında IMF’de “İkinci adam” görevi, Dünya Bankası Başekonomistliği, MIT profesörlüğü ve nice önemli görevleri icra etmiş çok değerli ve saygın bir iktisatçı. İsrail’de neredeyse halk kahramanı konumuna yükselecek derecede başarılı bir dönem geçirmiş. Güçlü özgeçmişinin yanı sıra son derece “diplomatik” ve “ılımlı üsluba” da sahip olduğu biliniyor. Üstelik iki gelişmiş ülke merkez bankasının şu anki başkanları Bernanke ve Draghi’nin de doktora danışmanlığını yapmış bir isim.

Ancak Fischer’in tüm bu özelliklerine rağmen Yellen-Fischer İkilisini “rüya takım” olarak değerlendirmek için çok erken olabilir. “Rüya takım” diye beklerken piyasalar karşısında “kabus ikili” bulabilir. FED’in içerisinde güç dengelerini alt üst edebilecek bir atama olabilir. Çünkü başkanlık görevini yeni devralacak Yellen görevinin ilk aylarında, dış tarafta hakkında kuşkulara sahip piyasalara rüştünü ispatlamaya, iç tarafta da FED üyeleri üzerinde nüfuzunu artırmaya çalışacak. Üstelik aynı dönemde tapering/tahvil alım programının smırlandırılmasımn da başlaması gerekiyor; haliyle de iletişim politikasının kusursuz yönetilmesi lazım. Bu zor dönemde FED içerisindeki güç dengelerinin nasıl şekilleneceği çok önemli olacak; “çok güçlü bir ikinci adam” ve “rüştünü ispatlamaya çalışan yeni başkan”… Haftaya devam edeceğim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir