2013’ü bitirip 2014’e girerken piyasalar

Ekonomi ve finansal piyasalardaki tüm gelişmeler para politikalarına ve siyasi dengelerdeki istikrara bağlı olacak. Kur riskleri doğru yönetilmeli. Bilmeyenler bu risklerin nasıl yönetileceğini mutlaka öğrenmeli…

GERİYE dönüp 2013 yılma bakıyorum… Nasıl başlamıştık, nasıl bitirdik? Ne demişiz, ne olmuş sorusuna illaki geçmiş yazılara dönüp bakmak gerekiyor. Fakat baktığım zaman yine gündemin kıskacında kalıp haftanın gelişmelerini değerlendirdiğimi görüyorum. Bu yılı bitirirken gündemin kıskacına girmeden 2014 yılı için bir perspektif sunmaya çalışacağım. Fakat 2013 yılı için de birkaç şey söylemem ve bazı tespitler yapmam gerekiyor…

2013’de basm dünyasından, sanat dünyasından, bilim insanları arasından birçok ünlü ismi kaybettiğimizi hatırlıyorum. Piyasalar açısından da çok kötü bir yıl oldu. Henüz kesinleşmiş değil ama bu yazının yazıldığı sırada BIST-100 endeksi 2013 yıl başına göre yüzde 19.5 aşağıdaydı. Dolar/TL kuruna baktığımızda ise yüzde 21.12 yükselmiş. Bu arada Euro/TL kuru yüzde 26.89 değer kazanmış durumda. 2013 yılma başladığımızda gösterge faiz yüzde 6.10 seviyesindeyken, 27 Aralık 2013 itibariyle 10.28 seviyesine yükselmiş.

Nereden bakarsak bakalım 2013 yılı gerçekten de piyasalar açısından pek iyi bir yıl olmamış. Ama ekonomideki reel verilere baktığımızda çok daha olumlu bir resim görüyoruz. Büyüme 2012’de yüzde 2.2 iken 2013’de büyük olasılıkla 4’e yakın bir rakam olacak. Öte yandan bu büyümeye rağmen cari açığımız fazla bir artış göstermemiş ve hatta altın ithalatını düşersek cari açık azalmış bile diyebiliriz. Bütçe rakamlarında da belirgin iyileşme görülmüş ve kamu mâliyesi düzelirken, bütçe açığı azalmış.

2013’e damgasını vuracak belki de en önemli gelişmeler tam da yılı bitirirken yaşandı. Şu an hala özünü çözemediğim anormal gelişmeler oldu. Operasyonlar, yolsuzluk, yargı yürütme vs…

Gelelim 2014’e…

2013’ten 2014’e bakınca resim çok bulanık.

Önümüzde yerel seçimler, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2015’de genel seçimler var. Son olaylar ve gündemdeki gelişmelere bakarak koskoca 2014’ü değerlendirecek olursak hata yaparız. Borsa için hemen herkes kötümser.

Fakat ilginç bir grafiği paylaşacağım.

Bu grafikte görüldüğü üzere BIST-100 endeksi TL bazında iki yıl arka arkaya hiç düşüş yapmamış. Ama dolar bazında üç yıl arka arkaya düşüş yaptığı yıllar (1999, 2000, 2001) olmuş. Elinde TL olan yatırımcılar için iyi haber. Bu 31i borsamız kötüydü. Şu an piyasalar artık siyasi risk artışını fiyatlıyor. Fakat bu fiyatlama en kötü olasılığa göre yapıldığı için mart seçimlerine kadar borsa kararsız ve dalgalı bir seyir izler. Eğer mart ayındaki yerel seçimler sonrasında siyasi dengelerde radikal değişiklik yaratabilecek sonuçlar alınırsa, işte o zaman yine türbülanslı bir dönem başlar. Bu arada Merkez Bankası’nm izleyeceği tutum da çok önemli olacak.

Borsa İstanbul (BIST) geçen hafta en düşük 61.160 seviyesini gördükten sonra 63 bin üzerinden kapanış yaptı. Yeni yıla girerken biraz daha sakinleşmesini ve 66.000-67.000 aralığını test etmesini bekleyebiliriz. Tabi ki beklenmedik yeni gelişmeler olmazsa.

2014 yılında ekonomi ve finansal piyasalar alanındaki gelişmeler, tamamıyla para politikalarına ve siyasi dengelerdeki istikrara bağlı olacak.

DOLAR VE EURO…

2014 sonunda dolar veya euro’nun ne olacağını bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki; Türkiye’nin 2014 yılındaki dış finansman ihtiyacı yaklaşık 250 milyar dolar. Bu nedenle kur çok önemli. Eğer Merkez Bankası faiz konusundaki tutuk tavrını devam ettirir ve konvansiyonel para politikalarına geçmezse bunun bedeli çok ağır olabilir. Bu yüzden ekonominin dinamikleri neyi gerektiriyorsa bunu yapmak gerekir.

Bilmelisiniz ki; her iki kur da 2014 yılında çok dalgalı olacak. Dolar eğer 2.00-2.05 TL aralığına gerilerse ithalatçılar ve döviz borcu olan vatandaşlar forward veya future (vadeli işlem) piyasalarında bu risklerini hedge etmeliler. En azından önümüzdeki 3 aylık süre içinde eğer dolar/TL 2.20 TL’yi ve euro 3.05 TL’yi geçerse, ihracatçılar ve döviz alacağı olanlar da bu fiyatlardan forvvardda satış yapabilir. 2014 yılı kur risklerini doğru yönetme yılı olacak.

Bilmeyenler mutlaka bu risklerin nasıl yönetileceğini öğrenmeli.

2014 yılının ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir