2014 getirisi, 2013’ü geçer

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Ekim 2013 itibariyle 10 yılı geride bıraktı. BES, geçen süre içinde katılımcılar için iyi bir emeklilik, ülke için daha istikrarlı bir ekonomi anlamına gelmeye başladı. Bugün tasarruf oranlarının artırılması, istikrarlı büyümeye kaynak temin edilmesi, cari işlemler açığının azaltılması gibi farklı konularda dahi çözüm ve teşvikler BES üzerinden yaratılmaya çalışılıyor. Bugün itibariyle BES’in geldiği konumu ve büyüklüğü ile hedeflerini tş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan değerlendirdi.

DEVLET KATKISININ ETKİSİ

2003 Ekim ayından 2012 yılı sonuna kadar geçen sürede sistem 3,1 milyon katılımcı ve 20 milyar TL’yi aşan fon büyüklüğüne ulaştı. 2013 yılında başlayan yüzde 25 devlet katkısı uygulaması, sistemden etkin yararlanabilecek hedef kitleyi genişletirken, sistemin sunduğu nihai faydayı daha anlaşılır hale getirdi. EGM’nin 20 Aralık 2013 verilerine göre katılımcı sayısı yılbaşına göre 963 bin artışla yüzde 31 büyüdü ve 4 milyonu aştı. Sistemde yönetilen fon büyüklüğü ise yılbaşından bu yana devlet katkısı tutarları ile birlikte yaklaşık 5,7 milyar TL artış gösterdi ve yüzde 28 büyüme ile 26,1 milyar TL’ye ulaştı. 2013 yılında devlet katkısı için bütçeye konan tutar 1,250 milyar TL oldu. Bu rakamın yoğun ilgi ile birlikte 2014 yılında 1,950 milyar TL olması bekleniyor.

20I4’TE BÜYÜME HIZI ARTAR

2013 yılı büyük ölçüde yurt içi ve yurtdışı makroekonomik ve politik gelişmeler nedeniyle sermaye piyasası araçlarının getirilerinin beklentilerin altında kaldığı bir yıl oldu. Buna rağmen sistemin büyüme oranı yeni girişlerle beraber yüzde 28 düzeyinde gerçekleşti. Artan faiz oranları nedeniyle 2014 yılının getiri açısından 2013 yılından daha iyi olması bekleniyor.

GETİRİDE KATILIMCI ETKİSİ

Bir katılımcının getirisinin oluşumuna en fazla etki eden faktör fon tercihidir. İkinci derecede ise portföy yönetim şirketinin performansı etkilidir. Bu nedenle doğru fon tercihi yapmak, beklentilerimize uygun birikimimizin olması için en önemli ön koşuldur. Tek bir yıl örneği dahi fon türü seçiminin önemini ortaya koymak için yeterli. 2013 yılında endeks hisse senedi fonlarının getirisi yüzde -3,94 olurken, uluslararası karma ve esnek fon türünün ortalama getirisi yüzde 34,49 oldu.

YENİ FONLAR GELİYOR

İş Portföy, 14,2 milyar TL yönetilen portföy büyüklüğü ve yaklaşık yüzde 22 pazar payı ile sektörün lideri. Bunun büyük kısmı yatırım fonlan. Ancak BES’teki büyüme eğilimiyle birlikte, bu alanın işimizin büyük kısmım oluşturmasını bekliyoruz. Portföy yönetim sektöründe değişen mevzuata paralel olarak rekabetin artmasını, fiyat ve kalite açısından yatırımcı lehine bir ortam oluşturmasını bekliyoruz. Müşterilerimizin beklentilerini ve piyasa koşullarım da düşünerek önümüzdeki dönemde volatilitesi düşük ancak mevduatın üzerinde getiri sunabilecek fonlar çıkaracağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir