2014 Yılında Bankaların Ekonomik Beklentileri

2013’ü regülasyonların ve artan fonlama maliyetlerinin etkisiyle kârlılık üzerinde baskıyla kapatmak üzere olan bankalar, buna karşın dokuz ayda kredilerde yüzde 23’lük mevduatta ise yüzde 16’lık büyümeye ulaştı. Sermaye yeterliliği üzerindeki ek yüklerin 2014’te sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor. Fakat sektör temsilcileri yine de umutlu. Kredilerde yüzde 20’nin üzerinde yükseliş beklenirken, KOBİ ve ihracat segmentüıde rekabetin kızışması olası görünüyor.

Bankacılık sektörü, ekonominin en önemli oyuncularından biri. 2008 yılının sonunda yaşanan global krizden az yara alarak çıkmamızda bankacılık sektöründeki güçlü sermaye yeterlilik rasyolarının, bankaların güçlü aktiflerinin, özsermaye karlılık rasyolarının payı büyük. Sektör, güç büyüme eğilimini 2013 yılına kadar hatta 2013 yılında da devam ettirdi. Bankalar, karları temettü olarak dağıtmayıp sermayesine ekleyerek büyümesini sürdürdü. Eylül 2013 itibariyle sermaye yeterliliği oranı yüzde 15,7 seviyesinde gerçekleşti. Aktif karlılığı yüzde 1,8 ve öz kaynak karlılığı yüzde 15,2 oldu.

Bankaları 2013’te en çok zorlayan gelişme, faizlerin yükselmesi oldu. Mayıs ayında yüzde 4,6lara kadar düşen bono faizleri iki haneye yükseldi. Bu da bankaların elinde bonolardan milyarlarca liralık zarar etmelerine yol açtı.

BDDK REGÜLASYONLARI

Bankacılık açısından zor geçen 2013 yılının sektör açısından kuşkusuz en önemli gelişmesi BDDK’nın tüketici kredilerindeki büyümenin sağlıklı bir seviyeye çekilmesi amacıyla aldığı makro ihtiyati önlemler oldu. Bankacılar, para politikası ve ihtiyati bankacılık düzenlemeleri yoluyla bankaların davranışlarını etkilemeye yönelik önlemleri genel olarak ‘’anlayışla’’ karşıladıklarını belirtiyor.

Kredi kartı harcamaları ve nakit çekimlerinde, destek ve taşıt kredilerinde taksit sayısına sınırlandırma ve taşıt kredileri için minimum peşinat şartı getirilmesi gibi birtakım ek düzenlemeler yakın zamanda hayata geçecek. 2014’te yürürlüğe girecek Türk Ticaret Kanunu’nda kredi kartlarında aidat alınmamasını içeriyor.

Orta ve uzun vadede sektör genelinde kredi büyümesinin ağırlığının yatırımların ve istihdamın desteklenmesi açısından KOBİ ve ihracat kredileri lehine değişmesi olası görünüyor. Bankalar da hedeflerini bu doğrultuda şekillendiriyor.

Artan fonlama maliyetleri ve sektöre getirilen düzenlemelerin yaratacağı baskıdan dolayı 2014’ün zor geçmesi bekleniyor. 2014 için beklenen kar büyümesi tahminleri yüzde 2-4 arasında değişiyor. Bu da yüzde 10 20’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Son dönemde kredi kartı ve taşıt kredilerinin risk ağırlığının artırılması gibi düzenlemelerin de etkisiyle riske göre ağırlıklandırılmış aktiflerde görülen artış nedeniyle sektörün sermaye yeterlilik oranı ekim ayı itibariyle 2012 sonuna göre yaklaşık 2 puan azaldı ve yüzde 15 seviyesine indi. Ancak bankacılık sektörü temsilcileri, sermaye bakımından güçlü konumun süreceğine inanıyor. Etki analizi değerlendirmeleri çeşitli platformlarda ilgili kurumlar arasında yapılıyor. 2014’te sektörün ana hedefinin ve dolayısıyla rekabetin yoğunlaşacağı alanın verimlilik ve maliyet yönetimi olduğunda birleşiyor.

TASARRUF BANKACILIĞINDA DAHA İDDİALI OLACAĞIZ

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, 2013’te sektördeki yüzde 23’lük kredi ve yüzde 15’lik mevduat büyümesine paralel bir büyüme beklediklerini belirterek, 2014’te ise kredilerde sektörün 1-2 puan, mevduat tarafında ise 3-4 puan üzerinde büyüyeceklerini vurguluyor. Leblebici, ‘’Tasarruf bankacılığında daha iddialı olmak istiyoruz, burada bir boşluk görüyoruz. Bireysel bankacılıkta her yıl sektör içindeki Pazar payımızın yüzde 2-3 puan üzerinde büyümek istiyoruz. Ticari kartlarda Pazar payımız eylül sonunda yüzde 7’ye ulaştı. Bizim ana hedefimiz bireysel krediler toplamında yüzde 5 Pazar payına ulaşmak. Şu an yüzde 4 seviyelerindeyiz’’ diyor.

KOBİ KREDİLERİNE ODAKLANACAĞIZ

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise 2013’te aktif, mevduat ve kredi büyümesinde sektörün 1,5 katı hızda büyüdüklerini belirterek, net karlarını dokuz ayda yüzde 111 artırarak 874 milyon TL’ye çıkararak sektörde karını en çok artıran banka olduklarını belirtiyor. Tüketici kredilerinde alınan regülasyon önlemlerinin etkisiyle KOBİ kredilerinde odaklanacaklarını ifade eden Ateş, ’’Kredilerdeki bu hızlı büyümenin fonlama ile desteklenmesi önem taşıyor. Zira sektörde 2008’de yüzde 80 olan kredi/mevduat oranı bugün yüzde 109’a çıktı. 2014’te 25 şube açıp 750 şubeye ulaşmayı planlıyoruz’’ diyor.

FİNANSMAN ZORLAŞIYOR

Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, 2013 yılında odaklandıklarını KOBİ kredilerinde hedefledikleri yüzde 35’lik kredi büyümesi paralelinde ilerlediklerini belirterek, 2014’te 25-30 civarında şube açmayı planladıklarını bilgisini veriyor. Uluşahin, ‘’Enerji verimliliği yatırımlarının uygun koşullarda finansmanında sektörümüzdeki öncü rolümüzü sürdürmeye devam edeceğiz’’ diyor.

YENİ YILDA 25 YENİ ŞUBE

Sektördeki trendler paralelinde 2013’ün ikinci yarısında kredi büyümesi ve karlılığın yavaşladığı bankalardan biri olan Finansbank’ın Genel Müdürü Temel Güzeloğlu’nun 2014’e ilişkin öngörüleri ise şöyle: ‘’2014 yılında bankacılık sektöründe kredi büyümesinin dış finansman koşullarının daha olumsuz seyretmesi ve yurtiçinde Merkez Bankası’nın uyguladığı parasal sıkılaşma sebebiyle yüzde 15 seviyelerine yavaşlayacağını tahmin ediyoruz. Finansbank kredi büyümesinin sektör seviyesinin üzerinde olmasını hedefliyoruz. Mevduatlardaki büyümenin de kredi büyümesine yakın (yüzde 22) gerçekleşmesini ve kredi/ mevduat oranının istikrarlı kalmasını hedefliyoruz. 2014’te 25 yeni şube açmayı planlıyoruz.

MOBİL YARIŞI KIZIŞACAK

Şubeleşme devam ederken, alternatif dağıtım kanallarının önemi ve bu kanallara yapılan yatırımlar da her geçen gün artmaya devam etti. İnternet ve mobil bankacılık alanlarındaki göstergeler de bunu destekliyor. İnternet bankacılığı kullanıcı sayısı 12 milyona yaklaştı. Mobil bankacılık kullanıcı sayısı ise 2012 yıl sonundan bu yana yüzde 84 artarak 2,6 milyona ulaştı. Dolayısıyla bankacılık sektörü temsilcileri de sosyal platformları daha etkin olarak kullanmaya başlarken, 2014 öngörülerinde mobil alandaki hedeflerinin yüksekliğinin altını çiziyor.

HEDEF, PAZAR PAYINI YÜZDE 5’E ÇIKARMAK

ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, 2014’te bireysel bankacılık alanında kredi ve mevduat tarafında hızlı büyümeyi hedeflediklerini belirtiyor. KOBİ ve ticari bankacılıkta büyümek için mevduat ürününe özel önem verdiklerini anlatan Abay, ‘’Bu bağlamda sektörde 2014 yılında Pazar payımızı kredilerde yüzde 2,4’e, mevduatta ise yüzde 1,9’a çıkarmayı planlıyoruz. 2014 yılında karlılığımızı aktararak, Pazar payımızı yüzde 5 seviyelerinde çıkarmayı amaçlıyoruz’ diyor.

Şube dışı kanalların satışlardaki payının yılsonu itibarıyla yüzde 25’e yükselmesini hedefleyen ING Bank’ın yıllık büyümesi yaklaşık 2,5 kata ulaştı ve büyümesi sürüyor. Pınar Abay, ‘’2011 yılında yüzde 1 olan mobil bankacılık kullanım oranını 2013 yılsonunda yüzde 28’e ulaştırdık. Hedefimiz Türkiye’de en gelişmiş mobil bankacılık hizmetini sunarak yüzde 50’lere ulaşmak’’ diyor.

İLK 12’Yİ TAKİP EDEN GRUBUN BAŞINDA OLMAM İSTİYORUZ

Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya ise hedefleri büyük olduğunu söylüyor. Özkaya. ‘’Büyüklük sıralamasına göre 12 banka sektörün yaklaşık yüzde 86’sına hizmet veriyor. Geriye kalan yüzde 14’ü ise orta ölçekli bankalar alıyor. İlk 12’yi takip eden grubun başında olmak istiyoruz’’ diyor.

PERFORMANS ODAKLI YAKLAŞIM

Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın, ‘’2014’te 70’inci yılımızı kutlayacağız. Önümüzdeki dönemde farklı varlık sınıfları ile yatırım enstrümanlarına dayalı karşılaştırma ölçütleri üzerinde performans odaklı yaklaşımımızı koruyacağız. Sektörde alternatif dağıtım kanallarında farklılaşmak ve müşterilerimize yeni çözümler sunmak için yatırımlarımıza devam edeceğiz’’ diyor.

‘’2014’TE 60-70 ŞUBE AÇACAĞIZ’’

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, ‘’2014 yılında kredi ve mevduat piyasa payımızı sektördeki lider konumumuzu sürdürecek şekilde yönetmeyi hedefliyoruz. Sektör genelinde ise kredi büyümesinin yüzde 15-20 aralığında, mevduat büyümesinin de yüzde 10-15 aralığında seyretmesini bekliyoruz. Üçüncü çeyrek itibariyla nakdi ve gayri nakdi kredilerimiz aracılığıyla Türkiye ekonomisine yaptığımız katkı 167 milyar 177 milyon TL olurken, nakdi kredilerimizin yüzde 72’2’sini ticari krediler oluşturdu. Yılın kalan döneminde açılması planlanan subelerle birlikte 2013 yılı sonunda şube sayımızın, bin 289’u yurtiçi ve 212i yurtdışı olmak üzere, bin 310’a ulaşmasını hedefliyoruz. 2014 yılında konjontüre bağlı olarak 60 70 arasında yeni şube açılışı planlıyoruz” diyor.

‘’DEV PROJELERE DESTEĞE DEVAM’’

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “2013 yılı, Garanti Bankası olarak güçlü büyüme oranları kaydettiğimiz ve hedeflerimize ulaştığımız bir yıl oldu. 2014 yılında kredilerde sektöre paralel yüzde 15-20 aralığında bir büyüme öngörüyoruz. Mevduat tabanımızı da kredi büyümesine yakın bir oranda büyütmeyi hedefliyoruz. 2014’te sektörün karlılığında 2013’e göre daralma olur.

Özelleştirmelerde, yatırım projelerinde aktif rol almaya, dev projelere finansman sağlamaya devam edeceğiz. Mobil finansal işlem hacminde yüzde 36, internet bankacılığı finansal işlem hacminde ise yüzde 27’lik Pazar payımız var. 2014 yılında da başta mobil olmak üzere tüm dijital servislerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Sermaye yeterlilik oranı, son düzenlemeler sonrasında Ekim 2013 itibariyle, 2012 yıl sonuna göre 2 puan düşerek yüzde 15 seviyesine indi. Ancak Türk bankacılık sektörü sermaye bakımından güçlü konumunu sürdürüyor. Basel III düzenlemeleri kapsamında likidite, kaldıraç ve sermaye yeterliliği ile ilgili kısıtlar getiriliyor. 2014 yılında sektör genelinde sermaye yeterlilik oranlarında bir miktar daha düşüş olabilir. Ancak Basel III kapsamında getirilen düzenlemeler, sektörün genelini ilk aşamada çok ciddi etkilemez” diyor.

‘’KREDİLER YÜZDE 18-20 ARTACAK’’

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, ‘’2014 zor bir yıl olacak. Bu nedenle riskleri iyi yönetmek çok önemli. İhtiyatlı durumumuzda devam etmeliyiz. Ekonomimizin önümüzdeki dönemde de ılımlı büyüme seyrini sürdürmesini bekliyorum. Ekonomideki büyüme 2014’te yüzde 4, enflasyon ise yüzde 5 civarında gerçekleşecek. Kredilerde KOBİ ve Ticari bankacılıktaki büyümemiz daha yüksek olacaktır. Sektörün 2013 yılını aktiflerde yüzde 20’ler civarında, kredilerde yüzde 27-30’lar seviyesinde ve mevduatta yüzde 18-20’ler civarında büyümeyle tamamlamasını bekliyoruz. 2014’te ise sektör aktiflerinin yüzde 15’ler, mevduatlarında yüzde 16-18’ler seviyesinde büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Alınan tedbirlerin etkisiyle kredilerin büyüme hızı 2014 yılında bir miktar gerileyebilir. Sektör kredilerinde 2014 yılında yüzde 18-20 civarında büyüme öngörüyoruz” diyor.

(KIVANÇ ÖZVARDAR-EKONOMİST)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir