4 soru/yanıtla piyasaların seyri

Euro/dolarda ilk hedef olarak 1.35 TL seviyesini, S&P 500 endeksinde ise 1.700’lere kadar gerileme bekliyorum. Dolar/TL’de önümüzdeki haftalarda ilk hedef olarak ise 2.14-2.15 TL görülebilir…

Euro/dolar paritesiyle ilgili görüşünüzü koruyor musunuz?

Evet. Yılbaşından beri pâritede 1.38-1.40 bandının zirve adayı olabileceğini ifade ediyorum. Bunun arkasında önemli bir makro gerçek var. ABD ekonomisi euro-zone bölgesine kıyasla çok daha hızlı büyüyor; bu da FED (Amerikan Merkez Bankası) ve ECB’nin (Avrupa Merkez Bankası) para politikası duruşlarına yansıdı. FED her toplantıda 10 milyar dolarlık tahvil alım kesintisine giderken Avrupa’da haziran ayı toplantısında faiz indirimi yapılacak. Bir taraf sıkılaştırma dönemine doğru hızla ilerlerken diğer taraf genişlemeci adımlar atmayı planlıyor.

Para politikası duruşlarındaki farklılık da 10 yıllık Hazine faizleri makasına yansımış durumda. Makas son yedi yılın en yüksek düzeylerinde ve ABD lehine. Makasın ABD lehine ciddi şekilde açılmış olması paritcyc yansımaya başladı. 1.37 bölgesini zorlayan euro/dolar paritesinde bu hafta ve aylarda ilk hedefin 1.35 olabileceğini tahmin ediyorum. Daha sonra 1.30 gündeme gelebilir.

S&P 500 endeksinde düzeltme mi başladı?

Düzeltmenin başladığı kanaatindeyim. S&P için de zirve beklentim 1.900-1.950 bölgesiydi. Yılbaşından beri bu düzeyi çok sık telaffuz etmiştim. Geçen hafta 1.900’e çok yaklaşan S&P 500 endeksinin bu yazının kalem alındığı sırada 1.870 desteğinin altında olduğunu görüyorum.

Kendi geliştirdiğim göstergeler S&P’de görünümün oldukça olumsuz olduğuna işaret ediyor. Düzeltmenin ilk hedefi 1.800. Önümüzdeki aylarda 1.700’lere kadar bir gerileme söz konusu olabilir.

Dolar/TL’de 2.05-2.08 bandının dip olacağını ifade ediyordunuz. Bu konudaki görüşünüz değişti mi?

Hayır. Bilakis kuvvetlendi. Hem dolar/TL, hem de euro/TL’de göstergelerim yukarı dönüş sinyali verdi. Son gelişmelere rağmen yurtiçi yerleşiklerin döviz satmıyor olması da teknik göstergeleri destekleyen önemli bir aktör.

Önümüzde seçim trafiği olduğu unutulmamalı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da faiz indirimi yapmaya meyilli. Tüm bu faktörler TL’de yeniden değer kaybı başlayabileceğine işaret ediyor. Dolar/TL’de önümüzdeki haftalarda ilk hedefin 2.14-2.15 bölgesi olacağım düşünüyorum.

ABD 10 yıllık Hazine faizleri sizce nasıl bir seyir izler?

Son günlerde yüzde. 2.50’ye kadar gerildi. ABD verileri benim kullandığım modele göre hem FED’in hem de piyasa konsensüsünden daha hızlı büyümekte. Şu an öngöremediğimiz bir şok yaşanmaması durumunda 10 yıllık Hazine faizlerinin yüzde 2.50’nin altında kalıcılaşabileceğine pek ihtimal vermiyorum. Önümüzdeki 12 aylık dönemde de 10 yıllıkların yüzde 3.5 ve üzerine atabileceği yönündeki görüşümü de koruyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir