Akyürek Pazarlama, Cafe Breno markasıyla kahve sektörüne girdi

Ağırlıklı olarak yabancı markaların hakimiyetinde olan ambalajlı kahve sektörüne iç pazardan önemli bir oyuncu katıldı. Dağıtım sektörünün 50 yıllık kuruluşu Akyürek Pazarlama, Cafe Breno markasıyla kahve sektörüne hızlı bir giriş yaptı. 30 milyon TL’lik bir yatırımla kahve işine soyunan Akyürek’in hedefi, iki yıl içinde sektörde ilk iki arasmda yer almak.

Türkiye, en geleneksel tadları arasında gösterilmesine karşın kahve tüketiminde dünya ortalamasının çok gerisinde yer alıyor. Dünyada kişi başına yılda 1,5 kilo kahve tüketiliyor. Bu miktar Avrupa’da 4 kiloyu bulurken, Türkiye’de ise 130 gramda kalıyor.

Ambalajlı kahve alanında yabancı markaların hakimiyetinde olan sektöre iddialı bir yerli yatırımcı geldi. Dağıtım sektörünün 50 yıllık grubu Ak-yürek Holding, amiral gemisi Akyürek Pazarlama bünyesinde bir proje geliştirerek, kahve alanına adım attı. Bu, Akyürek Holding’in nihai tüketiciye sunduğu kendine ait ilk markası oldu. İlk marka olması nedeni ile olsa gerek, yaklaşık bir yıldır üzerinde titizlikle çalışılan proje, kısa zaman önce tamamlandı. Akyürek Pazarlama, ‘Cafe Bre-no’ adını verdikleri markalan ile yeni kahve ürünlerini piyasaya sürdü.

Akyürek yönetimi, en iyi tadı yakalamak ve istikrarlı bir üretim sistematiği oluşturarak için dünyanın en önemli üreticileri ile çalışmalar yürüttü. Sonunda kahvenin 118 yıllık devi Alman Dek Cafea ile anlaşma sağlandı. Alman şirket ile Türkiye tüketicisine uygun, içimi daha yumuşak tadın oluşturulması için büyük bir mesai harcandı. Akyürek Pazarlama Genel Müdürü Uğur Özden, “Türkiye tüketicisine uygun, içimi kolay ürün için çok uğraştık. Binlerce tadım yaptırdık. Sonunda doğru ürünü yakaladık” diyor.

İKİ YIL SONRA ŞUBELEŞECEK

Cafe Breno ile ilgili yatırım bedeli 30 milyon TL. Bunun 10 milyon TL’lik kısmı pazarlama ve satış organizasyonu için ayrılmış durumda. Hedeflerinin iki yıl içinde Türkiye’nin en çok talep gören iki kahve markasından biri olmak olduğunu dile getiren Özden, “Yabancı markalann hakimiyetini kıracağız. Müşterimizi iyi tanıyoruz. Satış kanallarını iyi biliyoruz. En iyi tada sahip, Türkiye’ye en uygun ürünü, en iyi şekilde servis ederek bu amaca ulaşacağız” diyor.

Akyürek, dağıtımda 50 yıllık geçmişe sahip bir dev. 30 yıllık müşterisi Unilever’den Dardanel’e uzanan dokuz büyük firmanın 35 markasının dağıtımını yapıyor. Her gün Türkiye’nin 80 bin satış noktasına uzanıyor ki bu rakamın toplam satış noktalarının yüzde 90’ma eşit olduğu belirtiliyor.

Ağustos ayma kadar 80 bin satış noktasının yarısına ürünlerini pazarlamış olacaklarını belirten Uğur Özden, “Bu öyle bir yüzde 50’ki, en değerli perakende noktalarını içine alıyor. Bu açıdan dağıtım gücümüzü yeni ürünümüzde en iyi şekilde değerlendirmiş olacağız” diyor. Özden, aynı zamanda tüm perakende noktala-nnda en az 3 milyon adet paket ürünü nihai tüketiciye servis edeceklerim söylüyor.

Cafe Breno, iki yıl perakende noktalarında ambalajlı ürün olarak satılacak. 20l6’dan itibaren ise kafe zinciri kurulacak. Şirket, bu noktada hem kendi işletmelerini açmayı hem de franchise yolu ile büyümeyi planlıyor.

PAZAR BUYUYOR

Kahvede Türkiye pazarında ürün bazında iki uluslararası markanın, Nescafe ve Jakops’un hakimiyeti var. Perakende sahada 20 bin tonluk tüketim söz konusu. Ev dışt tüketim olarak adlandırılan, kahve zincirleri, otel ve restoranlarda tüketilen kahvenin miktarı da 20 bin ton. Her yıl yüzde 15 civarında büyüyen kahve pazarının yıllık iş hacmi de yaklaşık 1 miiyar TL.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir