Anlaşmazlıkları Üzerinize Alınmayın

Bölmelere ayrılmış ofisin sözlük tanımı şöyle olabilir: “Anlık parlamalara yatkın, hassas bir ekosistem.” Yakınlık; tekrarlanan kesintilerin, bağırmaların ve diğer nezaketsizliklerin sebep olduğu gergin bir ortam yaratır. Cornell Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmanın “Açık ofis ortamları, özellikle bölmelere ayrılmış olanlar, bireysel verimi ve üretkenliği azaltıyor” yargısıyla sonuçlanması da şaşırtıcı değil.

Bu sıkışmış ortamdaki karmaşayı idare edebilmenin anahtarı, kendinize geniş bir manevra alanı bırakmak.

Bu sıkıştırılmış ortamların tartışmaları büyüttüğünü hatırlamakla başlayın. Eğer iş arkadaşınız zaten zor bir kişiliğe sahipse, tepkileri bölme çiftliğinin bu balık istifi ortamında muhtemelen daha çarpıcı olacaktır.

Eğer yaygara çıkarmaya meraklı bir iş arkadaşınız size çatıyorsa, bunu üzerinize alınmamanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Böylesine gergin bir ortamda bir saldırı genellikle cürümünü aşar. Eğer gerçekten bir saygısızlık yaparak azarlamaları teşvik ettiyseniz, bunu kabul edin, özür dileyin ve üzerinde durmayın. Eğer meslektaşınız düşmanlık kusuyorsa, onu şöyle etkisiz hale getirin: “Benden ne yapmamı istiyorsun?” Bu, sorumluluğu ona yükleyecek ve sizi bir çözüm üretmeye odaklayacaktır. En önemlisi bu, olumsuz bir duruma olumlu bir yaklaşım getirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir