Apple il ve Amiga Artık Size Bir Tarayıcı Kadar Yakın

Çocukluğumda ve gençliğimde derin izler bırakmış eski bilgisayarların, günümüzde farklı platformlarda yeniden canlandırdığına dair haberler etrafta dolaşmaya başladıkça bir seviniyorum ki, sormayın. Geçtiğimiz aylarda yer verdiğim Archive.org üzerindeki eski yazılım arşivinden sonra, bu ay da Amiga ve Apple II sistemlerinin tarayıcılarımızın ucuna kadar geldiği haberi internete düştü.

Önce Apple ll’den başlayalım. Bundan 35 yıl önce piyasaya çıkan, sadece 4 kilobyte belleğe sahip Apple H’nin kullandığı işletim sistemi, Computer History Museum’un katkılarıyla internet üzerinde yayımlandı (computerhistory.org/atchm/apple-ii-dos-source-code). Müzeye bu bağışı yapan da 1978 yılında Steve Jobs ile imzalanan 13 bin dolarlık kontrat karşılığı kodları bizzat yazan Paul Laughton. Yukarıdaki adreste derlenmeye hazır Apple II DOS kaynak kodlarının yanı sıra, konuya dair son derece detaylı bilgi de bulabilirsiniz (hatta com-puterhistory.org sitesinin her köşesi ayrı bir maden).

İşin Amiga tarafı ise daha da heyecanlı. Çünkü bu kez herhangi bir derleyiciye veya emülatöre ihtiyaç duymadan, doğrudan internet tarayıcınızda çalışan bir Amiga söz konusu. Google araştırmacıları, mevcut C/C++ yazılımların tarayıcı üzerinden güvenli bir şekilde ve gerçek hıza yakın biçimde çalışabileceğini göstermek için, 80’lerin ortasından 90’ların başlarına kadar piyasaya damgasını vuran Amiga bilgisayarı internet tarayıcısı üzerinde çalıştırma yoluna gitmişler. Google Crome web tarayıcınızla pnacl-amiga-emulator.appspot.com

adresine girdiğinizde, kısa bir yüklemenin ardından çalışır durumda bir Amiga ile karşılaşıyorsunuz. Hatta ayaküstü birkaç demo yükleyip izlemeniz bile mümkün. Vaktinde bu sistemleri kullanma fırsatı bulduysanız veya neye benzediğini merak ediyorsanız mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir