AR-GE patentle kazanca dönüşür

Avrupa’da her yıl AR-GE kaynaklarının yüzde 25’i zaten yapılmış olan buluşlar üzerine boşa harcanıyor. Türkiye’de ise bu oran patent verilerinin doğru okunamaması, patent kaynaklarının yeterince değerlendirilememesi ve yanlış kurgulanmış stratejiler nedeniyle çok daha yüksek. Bu durum AR-GE çalışmalarına ayrılan bütçe, zaman ve emeğin boşa gitmesine neden oluyor.

Türkiye’de 30 yıldır patent ve marka tescil danışmanlık hizmeti veren Destek Patent, AR-GE çalışmalarının kazandıran yatırımlara dönüşmesi için en verimli ve kolay yolun patent dokümanlarının doğru analiz edilip uygun bir strateji ile yürütülmesinden geçtiğini söylüyor.

AR-GE çalışmalarının patentle kazanca dönüştürüleceğinin altını çizen Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, “Patent dokümanlarında yer alan bilgilerin yüzde 80’i başka hiçbir yerde bulunmuyor. Bu dokümanların incelenip analiz edilmesiyle daha önceden yapılmış araştırmaların tekrarlanmasının önüne geçilebilir. Doğru strateji ve altyapı ile alınmış patentleri yorumladığımız takdirde birçok değerli çözümü ücretsiz olarak elde etmek mümkün” diyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir