Arçelik, 22 Farklı Para Birimi İle Satış Yapıyor

Arçelik, dünya çapında 25 bin çalışanı ve Türkiye, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika’da olmak üzere 14 üretim tesisi ile faaliyet gösteriyor.

25 ülkede kendi satış şirketleri olmak üzere, beş kıtada 130’u aşkın ülkede, 10 markası (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) ile ürün ve hizmet sunan şirketin ofislerinde 28 ayrı dil konuşuluyor. Dahası hazine birimi 22 farklı para birimini yönetiyor.

Arçelik

Markalı büyüme stratejilerinin sonucu olarak faaliyet gösterdikleri pazarlarda paylarını arttırmaya ve markalarının konumunu güçlendirmeye devam ettiklerini söyleyen Koç Holding Dayanıklı Tüketim Gurubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, “Sürekli olarak daha üstün özellikli ve daha yüksek kapasiteli ürünler satabiliyoruz. Böylece pazar payı artışı ile birlikte, ortalama satış fiyatlarımızı da arttırıyoruz ki, bu ikisini bir arada başarmak çok zordur” diye konuşuyor.

Çakıroğlu, son dönemde global pazarlarda gösterdikleri güçlü ve istikrarlı büyüme performansı ile şirketin dünya beyaz eşya pazarının yaklaşık yarısına denk gelen Avrupa-Ortadoğu-Afrika (EMEA) bölgesinde ikinci büyük beyaz eşya şirketi konumuna yükseldiğini dile getiriyor.

Şirketin 100’den fazla ülkede tüketicilerle buluşan global markası Beko, son altı yılda Avrupa beyaz eşya pazarında pazar payını en çok artıran ve böylece sektörün en hızlı büyüyen markası konumuna geldi.

Beko, 2014 yılında da Avrupa’nın ikinci büyük beyaz eşya markası konumunu sürdürdü. Arçelik’in cirosunu son beş yılda iki kat arttırdığının altını çizen Levent Çakıroğlu, “Bu yılı 12 milyar liranın üzerinde bir ciro ile kapatmayı hedefliyoruz. Gelirlerimizin yüzde 60’ından fazlasını yurtdışı faaliyetlerimizden elde ediyoruz” diye konuşuyor.

Önümüzdeki dönemde şirketin odağında, Türkiye pazarındaki liderliği sürdürmek, Avrupa’da pazar payını artırmak, Ortadoğu, Afrika ve Asya Pasifik’teki varlığını güçlendirmek olacak. Levent Çakıroğlu, sürdürülebilir büyümeyi destekleyen güçlü ve istikrarlı finansal yapıları sayesinde gelişmekte olan pazarlardaki organik ve inorganik fırsatları, şirket satın almak ve yeni pazarlara girmek suretiyle değerlendireceklerini belirtiyor. Çakıroğlu, “Esnek iş yapabilme kabiliyetimiz ile hızlı davranarak potansiyeli olan ülkelere yönelme gücümüz var. Pazar çeşitlendirmesi hedefimiz doğrultusunda Asya-Pasifik Bölgesi’ni odağımıza aldık” diyor. Levent Çakıroğlu, bu kapsamda, bölgedeki hedeflere ulaşmanın anahtarlarından biri olacak Tayland fabrika yatırımı başvurularının olumlu karşılandığını ve teşvik taleplerinin onaylandığını da ifade ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir