Assan Gıda Yatırımlarla Büyüyor

Assan Gıda her ne kadar geniş kitleler tarafından salça üreticisi olarak tanınsa da, şirketin ürün portföyü bir hayli geniş. Ketçap ve mayonez başta olmak üzere, barbekü sos, acı sos, Hot chili sos, Curry sos, Napoliten sos, Arrabiata sos, kahvaltılık sos, simit sosu, Meksika sosu, salata sosları, sarımsaklı mayonez gibi 350’nin üzerinde ürün tenekeden plastiğe, camdan şişeye farklı ambalaj formatlarında üretiliyor.

DEVLERE ÜRETİYOR

Assan Gıda120 milyon dolarlık ciroya sahip Assan Gıda’nın iş hacminin yarısı iç pazardan yarısı dış pazarlardan geliyor. Dış pazarlarda şirketin farklı satış kanalları söz konusu. Bu kanalların başında ise private label üretim geliyor.

İsveç, Danimarka, Fransa ve İspanya başta olmak üzere birçok ülkedeki, ICA, Axfood, Coop, Netto, Unil, Supergros, RemalOOO, Dia, Auchan, Casino, Cora, Del Haize, Colruyt, Ahold, Rimi ve Albert Heijn gibi önemli zincir marketler için private label ürünler üreten Assan Gı-da’da bu kategorinin payı her geçen gün büyüyor. Avrupa’da özellikle kriz sonrasında private label ürünlere olan ilgide ciddi bir artış gözlemlediklerini söyleyen Hakan Koçoğlu, “Bu müşteriler sayesinde Türkiye’nin en çok ketçap ihraç eden şirketi haline geldik. Fakat bizim için bu işin daha önemli getirisi kazandığımız know-how. Özellikle Kuzey Avrupa ülkeleri için ürettiğimiz yenilikçi soslar bizi farklı bir üretici haline de getirdi. Onlarla geliştirdiğimiz ürünleri dünyanın farklı yerlerindeki müşterilerimize de sunmaya başladık” diyor.

GÜRCİSTAN’DA LİDER

Private label’ın dışında, Assan Gıda, kendi markasıyla da 30’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Yurtdışında Kingtom markasını kullanan şirket, bu markayla daha çok Ortadoğu ve Afrika ülkelerine ihracat yapıyor. Gürcistan’da pazar lideri olduklarını söyleyen Hakan Koçoğlu, Cezayir’de ise ithal ürünler pazarında birinciliği elinde tutaıklannı dile getiriyor. Ortadoğu ve Afrika pazarlarında temel ürünün salça olduğunu belirten Koçoğlu, “Bu pazarlar bizi geriden takip ediyorlar. Ketçap ve mayonez tüketimi yeni yeni başlıyor. Bizde her geçen gün büyüyen sos pazan ise henüz başlamadı bile. Bu da ileriki yıllar için potansiyeli gösteriyor” açıklamasında bulunuyor.

Assan Gıda’nın dış pazarlardaki bir başka iş kanalı ise kurumsal müşteriler. Şirket, farklı ülkelerdeki Unilever ve Nestle operasyonlarına hem hammadde hem de bitmiş ürün sağlıyor. Üstelik bu kanalda da hızlı bir büyüme söz konusu. Unilever’in Rusya operasyonuna ürün tedariği için de görüşmeler devam ediyor.

İÇ PAZARDA DA BÜYÜYOR

İç pazara gelirsek, Assan Gıda Türkiye’nin farklı coğrafyalarına dağılmış 45 distribütörü aracılığıyla ev dışı tüketim müşterilerine, yani otellere ve restoranlara da ürün temin ediyor. Şirket bu kanalda Kingtom ve Colorado markalannı kullanıyor. Ayrıca BİM, Metro, Burger King, Arby’s, Popeyes, Sbarro ve Köfteci Yusuf gibi müşterilere de ketçap, mayonez ve çeşitli soslar üretiyor.

Bu alanda Assan’ın en yeni müşterilerinden biri de Domino’s Pizza. Ünlü pizza markasının global tedarikçilerinden biri olan Assan Gıda, Do-minos ile ilk olarak Türkiye pazan için çalışmaya başlayacak. Assan Gıda, ayrıca endüstriyel salça konusunda da Akgıda ve Pınar ile çalışıyor.

350’nin üzerinde ürün üreten Assan Gıda, önümüzdeki dönemde büyümesini özellikle soslar üzerine kurmayı planlıyor. Şu an birçok büyük markayla görüşme halinde olduklarım söyleyen Hakan Koçoğlu, sos kategorisinin önümüzdeki beş yılın yıldız kategorisi olacağını ifade ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir