Ay’a Roket Yollamak İsterseniz Uygulamanız Hazır

Derler ya Ay’a ayak basan ilk insanları taşıyan Apol-lo 11 roketinin üzerindeki bilgisayar günümüzde ancak bir hesap makinesiyle kıyaslanabilir diye… işte 2009 yılında Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, insanın Ay’a ilk defa ayak basmasının 40. yılında kapsülü Ay’a indiren kodu açık olarak kullanıma sunmuştu (apcmag. com/apollo-11-code-goes-open-source.htm). 5 yıl sonra NASA yeni ve önemli bir adım daha attı ve bugüne kadar araştırmalarında kullandığı hatırı sayılır miktarda yazılımın kodunu açık kaynak mantığıyla genel erişime açtığını duyurdu. Üstelik kodları ticari uygulamalarda kullanmak da serbest.

NASA’nın yeni açık kaynak kataloğunda 1000’den fazla proje listeleniyor. Kodların hayli yaratıcı kullanımlarına da rastlamak mümkün. Örneğin Hubb-le Uzay Teleskobu’nun yıldızları takip etmek için kullandığı sistemden uyarlanan çözümler bugün kutup ayılarının takibi için kullanılıyor. Detaylı katalog için technology.nasa.gov adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu arada çoğu sınırlı kapasiteye sahip sistemlerde, mümkün olduğunca hatasız ve uzun süre yüksek verimle çalışmak üzere kurgulanan bu kodların ders niteliğinde olduğunun altını çizmek lazım.

Derseniz ki uzaya roket göndermek yerine kendi işletim sistemimi veya kelime işlemcimi yazayım, onun da çaresi var. Son zamanlarda giderek hız kazanan antik uygulamaların kodlarını paylaşma akımına katılan Microsoft, Computer History Museum (Bilgisayar Tarihi Müzes) ile işbirliği çerçevesinde MS-DOS işletim sistemi ve Word for Windows’un ilk sürümlerinin kodlarını yayımladı. Kodları incelemek isterseniz computerhistory.org/ press/ms-source-code.html adresinde bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir