Bank Asya’ya yeni kaynak

Gülen Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen Bank Asya’dan sermayesini ve likiditesini güçlendirecek iki önemli açıklama geldi.

İlkinden başlayalım. Basında kurumun 1 milyar liralık sukuk ihraç sürecinin durdurulduğuna ilişkin bir iddia vardı. Bu iddia bankadan yapılan açıklamayla yalanlandı. Bank Asya, çıkan bu haberler karşısında, 13 Eylül 2013’te 1 milyar 250 milyon TL nominal değerli sukuk ihracı için onay aldığını, bunun da 550 milyon TL’sini gerçekleştirdiğini hatırlattı. SPK tarafından reddedilen herhangi bir sukuk ihraç taleplerinin olmadığını da açıkladı.

bank asya

İkincisi de bankanın 17 Aralık’tan sonra satışa çıkardığı ve satış için ön anlaşma yaptığı AlOl’deki hisselere ilişkindi. Bankadan yapılan açıklamaya göre, satış süreci tamamlandı ve yüzde 21,84’lük hisse 350 milyon TL peşin bedelle Aydın Perakendecilik şirketine satıldı. Yapılan açıklamaya göre, Bank Asya bu satıştan 303 milyon lira kâr elde etti.

Kurumun hisselerine talip olan Katarlı finans kuruluşuyla yürütülen görüşmelerde sorun olduğuna dair iddialara gelince… Bir yatırım bankacısına konuya ilişkin görüşünü sorduk. O anlattı, biz de aktarıyoruz: “Doğal olarak talip olan kuruluş düşük fiyata almak, hisse sahibi de en yüksek bedelle satış yapmak ister. Görüşme sürecinde pazarlıklar yürütülürken sıkıntı da olabilir. Ama bu görüşmelerin koptuğu anlamına gelmez.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir