Belçikalı Puratos, iki fabrika kuracak

Ekmek, pasta ve çikolata hammadde üreticisi Belçikalı Puratos, 20 yıldır faaliyet gösterdiği Türkiye’yi üretün üssüne dönüştürüyor. Şirket, 2016’ya kadar Türkiye’de 15 milyon Euro maliyet ile iki fabrika kuracak. Artan üretimle Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Afrika’ya ihracat yapılacak.

Çikolata, fırıncılık ve pastacılık sektörlerine hammadde üreten Belçikalı Puratos, 1,3 milyar Euro’luk cirosu, 6 bin 500 çalışanı ve dünya geneline yayılmış 80 şirketiyle kendi sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından biri. Süpermarketlerdeki pakfetli ürünlerden küçük köşe başı fırınlara, pastanelerden otellere kadar pek çok farklı üretici için ürün geliştiriyor.

Puratos, yaklaşık 20 yıldır Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Şirket, hem Türkiye’nin büyüme potansiyeli nedeniyle hem de Ortadoğu ve Afrika’daki büyüme planları çerçevesinde ülkemizi üretim üssü olarak belirledi. Halihazırda Tuzla’da toz ve sıvı hammadde üretim tesisi bulunuyor. Bu yıl sıvı üretim tesisindeki üretim kapasitesini 2 katına çıkartacak. Ardından 2016 yılına kadar sıvı şanti ve çikolata üretimi için iki ayn yatırım yapacak. Puratos’un Ortadoğu ve Afrika CEO’su Phillippe Ghyoot, “Şu an yatırıma ilişkin son çalışmaları tamamlıyoruz. İki yatırımımız ortalama 15 milyon Euro’yu bulacak. Türkiye’yi Ortadoğu ve Afrika’nın üretim üssü yapacağız” diyor.

İHRACATIN PAYI ARTACAK

Türkiye üzerinden Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Afrika’ya ihracat yapmayı hedeflediklerini söyleyen Ghyoot şöyle devam ediyor: “Şu an Türkiye’den yapılan ihracat cironun yüzde 1’i civarında. Bu yatırımlarımızla ihracatımızı geliştirmek için altyapı oluştunıyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ciroyu yüzde 50 ihracat yüzde 50 iç pazar olarak dengelemek istiyoruz.”

Puratos, 2013’te Türkiye’de yüzde 35 büyüyerek cirosunu 60 milyon TL’ye çıkardı. 2014’te de yeni yatırımların etkisiyle en az yüzde 35 büyümeyi hedefliyor.

Puratos, organik büyümenin yanı sıra inorganik büyümeye de sıcak yaklaşıyor. Satın almalara her zaman sıcak baktıklarını söyleyen Ghyoot, Türkiye’deki uygun satın alma fırsatlarına kapılarının açık olduğunu belirtiyor. Ortaklık yapacakları şirketlerde üç önemli özellik aradıklarını söyleyen Ghyoot, “Satın alacağımız şirketin ya teknolojisi çok iyi olmalı ya da coğrafi olarak bizim gidemediğimiz noktalara ulaşabilmeli. Bir de bizim işimizi sekteye uğratmayacak boyutta olan ve uyum sağlayabilecek şirketlere bakıyoruz” diyor.

İNOVASYON MERKEZİ VAR

Türkiye’de son aylarda yaşanan siyasi ve ekonomik gerilim Puratos’un yatırım planlarını etkilemedi. Çünkü şirket Türkiye’nin potansiyeline inanıyor. Şu anda yatırımlan değiştirecek bir ortam görmediklerini söyleyen Phillippe Ghyoot, “Devalüasyonlar yatıranları zorlaştırıyor ama stratejimizi değiştirecek bir durum görmüyoruz. Büyük resme bakınca Türkiye büyüyen ekonomisi, dinamizmi, nüfusunun büyüklüğü ve pazardaki büyüme potansiyeliyle cazibesini koruyor” diyor.

Global olarak cirosunun yüzde 2,5’ini AR-GE’ye ayıran Puratos’un Türkiye’de de bir inovasyon merkezi bulunuyor. Bu merkezdeki yaklaşık 20 kişilik ekip tüm dünyaya ihraç edilen ürünler geliştiriyor. Örneğin fast food sektöründe kullanılan özel bir kanşım geliştiren ekibin ürünü bugün tüm dünyada kullanılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir