Beynin Keşfine Yönelik Dev Girişim

Gelişen teknolojiler ve artan bilgi birikimi beyin araştırmalarını hızlandırmış olsa da hâlâ beyne dair bütüncül bilgilerden büyük ölçüde yoksunuz. Beynin bir bütün halinde nasıl çalıştığı, hangi hücre kümelerinin hangileriyle ne tür bağlantılar kurduğu bilinmiyor.

2013 yılında Avrupa ve ABD hükümetleri sinir hücrelerinin nasıl bağlantılar kurduğunu ve nasıl senkronize olarak çalıştığını ortaya çıkarmayı amaçlayan dev bir projeye fon sağlamak üzere büyük taahhütlerde bulundu. Ocak ayında Avrupa Komisyonu beynin işlevsel bir sayısal versiyonunun oluşturulması amacıyla insan Beyni Projesine 1 milyar avro ayırdı.

Nisan ayındaysa ABD başkanı Barrack Obama, İlerleyici Yenilikçi Nöro-teknolojilerle Beyin Araştırmaları (BRAIN) girişimini duyurdu. Bu girişimle, beyindeki bölgelerin nasıl bağlantılandığını araştırmak üzere yapılacak çalışmalar desteklenecek. Olası araştırma konularından biri de ilk defa beyindeki tüm hücre tiplerinin bir envanterinin oluşturulması.

Bir fare beyninde bile binlerce hücre tipi olduğu düşünülüyor. Bir başka hedef bir milyon hücredeki elektriksel etkinliğin aynı anda ölçülmesi (şimdiye kadar sadece birkaç yüz kadar hücreninki ölçülebiliyordu). Tabii bu araştırmaların ortaya çıkaracağı terabitler dolusu bilginin değerlendirilebilmesi için hesaplamalı ve istatistiksel yeni yaklaşımlara ihtiyaç duyulacağı tahmin ediliyor.

BRAIN’in uzun vadeli bütçesi belli değilse de federal bilim, sağlık ve savunma kuruluşlarının projeye 2014 için 110 milyon dolar ayırdığı açıklandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir