Bilgisayar ve İnterneti Yersiz Kullanan Çalışanları Uyarın

Tek bir hafta içinde, ABD İçişleri’nin 7.700 çalışanı oyun ve açık arttırma sitelerini, bu konudaki yasağa rağmen bir milyondan fazla defa ziyaret etti. Bu sitelerde harcanan vakit, bu yersiz kullanımla ilgili federal rapora göre, bir haftada 2.000, yıldaysa 100.000 saatlik iş gücü kaybına denkti.

Bu bulgular internetin dönüştüğü iki ucu keskin kılıcı gözler önüne seriyor. Internet hem çalışmayı kolaylaştırıyor, hem de yapılan iş miktarını azaltıyor.

Kurallarınızda, çalışanların mesai saatleri dahilinde izinsiz sitelere girmelerinin işinizi nasıl bir risk altında bıraktığının ve bunun sonuçlarının açıkça belirtildiğinden emin olun. Şirketiniz cinsel taciz suçlamalarıyla karşılaşabilir veya çalışanlarınızdan biri şirket bilgisayarından çocuk pornosuna eriştiği için kamuoyu gözündeki imajınız sarsılabilir.

Bazı şirketler yapılan işle alakalı olmayan internet kullanımlarını, öğle molasında bile tamamen yasaklarken; diğerleri bireysel kullanıma izin vermektedir. Siz de kendi şirketinize uygun kurallar yaratın. Birkaç çürük elma yüzünden tüm işyerini cezalandırmayın. Bilgi işlem departmanınızın yardımını alıp veya bu iş için bir uzman tutarak, kural ihlallerine karşı sisteminizi denetleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir