Bir Özür Neden Önemlidir

“Olağan şüphelileri toplayın.” Sevilen film Casablanca’da geçen bu cümle, bazen geçimsiz çalışanlarla baş etme konusunda amirlerin güvendiği bir stratejidir. Bir şeyler yanlış gittiğinde bu kişilerin hatalı olduğunu düşünmek kolaydır; çünkü bu kişiler çoğu zaman hatalıdırlar. Ama bazen yanılırsınız ve yanıldığınızda özür dilemelisiniz.

‘’Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabında işletme gurusu Stephen Covey böyle hataları “Duygu Bankası Hesabından çekilen krediler” olarak tanımlıyor. Bunlar genellikle basit bir özürle telafi edilebilir.

“Duygu Bankası Hesabından kredi çektiğimizde, özür dilememiz ve bunu içten bir şekilde yapmamız gerekir” diyor ve ekliyor: “Büyük yatırımlar içten kelimelerle gelir, örneğin: ‘Ben yanılmışım…'”

Pek çok amir özellikle de sorunlu çalışanlarına hiçbir zaman özür dilememeleri gerektiği inancına kapılır. Yanlış bir şekilde özür dilemenin onları zayıf gösterdiğine inanırlar.

Aslında bunun tam tersi doğrudur. Özür dilemek büyük cesaret ister. Eğer bu cesareti toplayamıyorsanız, kendinize daha da büyük sorunlar yaratabilirsiniz. Gelişmeye çalışan bir çalışanın öz saygısını zedeleyebilirsiniz. Kendine basitçe sorabilir, “Ne gereği var ki?”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir