Bisiklet Kaskınızı Evrak Çantanıza Sığdırın

JeffWoolf, Londra’nın daracık bir sokağında bisikletiyle gidiyordu ki dikkatsiz bir sürücü otomobiliyle önüne çıktı. Arabanın tamponu Woolf’un pedalına takıldı ve onu kafa üstü kaldırıma fırlattı. Ambulans görevlileri Woolf’un kırıklar içindeki vücudunu sargıya alırken kafatasının nasıl olup da tek parça kaldığına hayret ettiler. Ona, hayatını kaskına borçlu olduğunu söylediler. Yirmi yıl sonra Woolf, Londra’da ortak kullanıma açık bisikletlerden yararlananların çok azının kask taktığını fark etti ve en az bisikletin kendisi kadar kullanışlı bir model icat etti. Morpher adlı bu icat, katlanınca kitap büyüklüğüne inen, tam boyutlu bir kask.

Woolf’ın zamanlaması bundan iyi olamazdı. ABD’de bisiklet yolculuklarının süresi 2001’den bu yana iki kattan fazla, yolculuk sayısı ise %25 arttı. Dünyanın dört bir yanında başka kentlerde (Chicago, Dublin, Montreal ve daha nicesi) paylaşımlı bisiklet programları başlatılıyor ya da genişletiliyor. Kasklar kafa yaralanması riskini %85’ten fazla azaltsa da, Amerikalı bisikletçilerin yarısından azı kask takıyor.

Paylaşımlı bisiklet kullanıcıları kaskların çok yer kapla masından şikayetçi. Yüzde 83 u bunun kullanışsız olduğunu söylüyor. Dahası, kaskların yapısı yüzünden bisiklet kiralama aygıtlarının yakınındaki otomatlara çok sayıda kask sığdırmak olanaksız. O yüzden de kask dağıtan makineler çok az. Katlanınca sadece 3,5 cm kalınlığa inen Morpher iki soruna da çözüm. Burada görülen model 6,25 cm kalınlığa inebiliyor. Böylece bir dizüstü çantasına sığdırılabilecek ya da otomata üst üste dizilebilecek hale geliyor. En son prototip bir fabrikada yapılan Avrupa güvenlik testlerini başarıyla geçti ve Woolf bir sonraki tasarımın bu yaz ABD standartlarını da karşılamasını bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir