Bu Arada, “Bu Senin İşin”

“Bu benim işim değil” bir çalışanın kullanabileceği en talihsiz ifadelerden biri. Bu, şirketinden tamamen kopmuş birinin sözü. Bu tutumu sergileyen kişiler, bir telefona bakmak veya bir müşteriye yardım etmek için kıllarını kıpırdatmazlar. Ne yapamayacaklarına karar vermekle meşguldürler.

Bu verimlilik öldürücü açıklamaların önüne geçmenin bir yolu olarak, çalışanlarınıza mutlaka işlerinin yazılı bir tanımını verin. İşine bağlı çalışanlar, her zaman katkıda bulunacaktırlar. Fakat daha az işbirlikçi çalışanlara onlardan ne istediğinizi ayrıntılı bir şe-kilde açıklamanız gerekir. Eğer zaman zaman telefonları yanıtlayacak, sekreter olmayan çalışanlara ihtiyacınız varsa, bunu da açıklamaya koyun. Eğer çalışanlarınızın bazı günlerde geç saatlere kalan müşterilerle ilgilenmek için fazladan birkaç dakikalarını ayırmalarını istiyorsanız, bunu da belirtin. Onlara fazla mesai için ödeme yapın. Çok fazla şirket, ücret ödemeden mesainin içine fazladan işler sıkıştırarak “Bu benim işim değil” diyen çalışanlar yaratıyor. Bu durumda, en sadık çalışanlar bile yakınmaya başlayabilir.

İş tanımlarını sıklıkla tekrar gözden geçirip, bunları çalışanın üstlendiği tüm görevleri belirtecek şekilde değiştirin. Tam bir iş tanımı, hem sizi hem de çalışanlarınızı işin gerçekten ne olduğu konusunda bilgili kılar. Bu da size “Evet, bu senin işin.” diyecek cesareti verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir