Bütçe geçen ay fazla verdi!

Merkezi Yönetim Bütçesi, geçen ay 6,4 milyar lira fazla, ocak-kasım döneminde ise 1,2 milyar lira açık verdi.

Maliye Bakanlığı, 2013 kasım ayı ve ocak-kasım dönemi bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, bu yıl kasımda bütçe gelirleri, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 oranında artarak 36,9 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 9,1 artarak 30,5 milyar lira olarak gerçekleşti.

Ocak-Kasım döneminde ise bütçe gelirleri, 2012'nin aynı dönemine göre yüzde 17,3 artarak 357 milyar lira, bütçe giderleri ise yüzde 12,7 artarak 358,2 milyar lira oldu.

Böylece, Merkezi Yönetim Bütçesi geçen ay 6,4 milyar lira fazla, ocak-kasım döneminde ise 1,2 milyar lira açık verdi.

Olumlu seyir devam ediyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada, kasım ayı ile ocak-kasım dönemine ilişkin bütçe sonuçlarını değerlendirdi.

Kasım ayı bütçe gerçekleşmelerinin, mali performansın olumlu seyrinin devam ettiğini gösterdiğini belirten Şimşek, kasımda bütçenin 6,4 milyar lira fazla, 8,2 milyar lira faiz dışı fazla verdiğini ifade etti.

Şimşek, kasım ayında bütçe gelirlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 oranında artışla 36,9 milyar lira olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

" Bütçe giderleri ise yüzde 9,1 oranında artışla 30,5 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Böylece 2013 yılı ocak-kasım dönemindebütçe açığı 1,2 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2012 yılı ocak-kasım döneminde 13,3 milyar lira olarak gerçekleşen bütçe açığından yaklaşık 12,1 milyar lira daha düşüktür.

2013 yılında elde ettiğimiz bu olumlu performansta mali disiplin, geçen yıl uygulamaya koyduğumuz tedbirler ile ekonomideki toparlanma etkili olmuştur. Önümüzdeki yıl da maliye politikasındaki ihtiyatlı duruşumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Küresel ekonomide aşağı yönlü risklerin önemini koruduğu bir dönemde ülkemize sağlam bir duruş ve mali alan yaratmaya devam edeceğiz."

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir