Bütçede geçen yılın çok altında açık var

Merkezi yönetim bütçesi ekim ayında 3,2 milyar lira açık verdi. Bütçede geçen yılın aynı ayında 4,4 milyar liralık açık vardı. Bu yılın ilk 10 ayındaki açık da geçen yılın aynı döneminin çok altında kaldı. Geçen yılın ilk 10 ayında bütçe 18,8 milyar lira açık vermişti. Bu yıl aynı dönemdeki açık ise 7,7 milyar lira oldu.

Bu yılki bütçe açığının geçen yılın altında kalmasında en büyük rolü vergi tahsilatındaki artış oynuyor. Her ne kadar ekonomide geçen yıla göre çok büyük bir canlanma yoksa da özellikle tüketim harcamalarının yeniden yükselişe geçmesinden kaynaklanan bir toparlanma yaşanıyor. Bu toparlanma da vergi tahsilatının beklenenden daha hızlı artmasına yetmiş bulunuyor. Özelleştirmeden beklenenden daha fazla gelir elde edilmesi ve faiz ödemelerindeki artışın yavaş kalması da bütçe açığının azalmasını sağlayan faktörler arasında yer alıyor.

Bu yılki bütçe açığı hedefi 34 milyar lira düzeyindeydi. Fakat bütçede işlerin iyi gitmesi üzerine bu yıl yayınlanan Orta Vadeli Program’da (OVP) 2013 yılı bütçe açığı 19,4 milyar lira olarak tahmin edilmişti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da son iki ayda ve özellikle de aralık ayında bütçe açığında bir yükseliş olacak. Fakat OVP’deki bütçe açığı tahmini tutabilecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir