Bütçedeki açık aralık ayında artacak

Merkezi yönetim bütçesi kasım ayında 6,4 milyar lira fazla verdi. Bütçe geçen yılın kasım ayında da fazla vermişti. Fakat geçen yılki fazla bu yılkinden 1 milyar lira daha düşük ve 5,4 milyar lira düzeyindeydi.

Bu yıl bütçedeki performans sadece kasım ayında değil geride kalan 11 aylık dönemde de geçen yıldan iyiydi. Bütçe ocak-kasım döneminde sadece 1,2 milyar lira açık verdi. Oysa geçen yılın aynı döneminde 13,3 milyar liralık açık vardı.

Bütçenin bu yıl geçen yıldan daha iyi performans göstermesinin temel sebebi, ekonomideki toparlanma sayesinde vergi tahsilatında yaşanan artış. Ocak-kasım döneminde vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,1 artış gösterdi. Vergi tahsilatındaki artış yanında özelleştirme gelirlerindeki yükseliş ile faiz harcamalarındaki artışın düşük kalması da bütçeyi olumlu etkiledi.

Fakat bütçede 2013 yılı, ilk 11 aydaki kadar parlak bir tabloyla da kapanmayacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da aralık ayında harcamalar ve dolayısıyla bütçe açığı artacak. Muhtemelen yıl sonundaki bütçe açığı bu yıl yayınlanan Orta Vadeli Program’daki (OVP) 19,4 milyar liralık tahmine yakın çıkacak.

Fakat bu durumda bile bütçe açığı hem geçen yılın hem de 2013 yılına girerken konulan hedefin altında kalacak. Geçen yılki bütçe açığı 28,8 milyar liraydı. 2013’ün bütçe açığı hedefi ise 34 milyar lira düzeyindeydi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir