Büyük Karşılaşma Öncesinde Rol Yapmayı Deneyin

Rol yapmak aktörlere mahsus değildir. Zor bir meslektaşınızla yüz yüze bir görüşme öncesinde, kendi kendinize biraz rol yapmayı deneyin. Bir aynanın karşısında durun veya bir sandalyeye oturun. Kendinizi, işyerindeki düşmanınızın karşısında hayal edin.

Rol yapmak size çok şey katacak. Öncelikle, büyük görüşme sırasında, aynı anda hem prova yapıp hem rolünüzü oynamak zorunda kalmayacaksınız. Bu yüzden daha soğukkanlı ve daha iyi odaklanmış olacaksınız. Diğer yandan rol yapmak, sunumunuzdaki problemleri açığa çıkarıp hâlâ vaktiniz varken onları düzeltmenize ve kendinize olan güveninizin oluşmasına olanak tanıyacaktır.

Rol yapmayı bir adım daha ilerleterek bir arkadaşınızdan veya yakınınızdan, meslektaşınızın dublörlüğünü yapıp şeytanın avukatını oynamasını isteyin. Bu strateji size, meslektaşınızın tarafını öngörebilmeyi ve buna göre cevaplar hazırlamayı sağlayacak.

Rol yapmadaki amacınız, meslektaşınızın davranışlarını kontrol etmeyi denemek olmamalı. Bunu yapamayacağınız açık. Bunun yerine, amacınız sorunlu kişinin, sizin büyük umutlar taşıyan sahne performansınızı mahvetmemesini sağlamak olmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir