Cari açıktaki düşüş giderek hızlanıyor

Cari işlemler dengesi mayıs ayında 3,4 milyar dolar açık verdi. Geçen yılın aynı ayındaki cari açık 7,6 milyar dolardı. Bu yılın mayıs ayındaki cari açık geçen yılki düzeyinin 4,2 milyar dolar altında kalıyor.

Cari açıkta yılbaşından bu yana düşüş yaşanıyor. Bu düşüş giderek de hızlanıyor. Ocak ayındaki cari açık geçen yılki düzeyinin 0,8 milyar dolar altındaydı. Geçen yıla göre düşüş şubat ayında 1,8, mart ayında 2,3 ve nisan ayında 3,3 milyar dolar olmuştu. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, mayıs ayında ise bu düşüş 4,2 milyar dolara yükseldi.

Aylık cari açık tutarlarının geçen yılın altında kalması doğal olarak yıllık cari açığı da aşağı çekiyor. Yıllık cari açık geçen yılın sonunda 65,1 milyar dolardı. Mayıs ayında ise 52,6 milyar dolara indi. Buna göre yılın ilk beş ayında yaşanan düşüş 12,4 milyar doları buluyor.

Cari açıktaki bu düşüşün yaklaşık yarısı 17 Aralık süreci sonrasında ekonomide başlayan yavaşlamadan kaynaklanıyor. Çünkü iç talepten kaynaklanan bu yavaşlama ithalatı düşürüyor. Cari açıkta ilk beş ayda yaşanan düşüşün diğer yarısı ise altın dış ticaretinden kaynaklanıyor. Geçen yıl rekorlar kıran altın ithalatı bu yıl düşerken altın ihracatında ise şubat ve mart aylarında önemli artışlar oldu. Esasında altın hariç cari açıkta geçen yıl yükseliş değil yatay seyir vardı. Son aylarda ise ekonomideki yavaşlamayla altın hariç cari açık da düşmeye başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir