Çimentocuların hedefi, sıfır iş kazası

2000’li yıllarda ‘Sıfır İş Kazası’ vizyonunu benimseyen Çimento Endüstrisi işverenleri Sendikası (ÇEİS), ulaştığı başarılı sonuçları 50. kuruluş yıl dönümü yu vesilesiyle düzenlediği uluslararası sempozyumda kamuoyuyla paylaştı…

ÇİMENTO Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), 50. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Uluslararası Sempozyumu’nu İstanbul’da gerçekleştirdi. Sempozyuma yerli ve yabancı çok sayıda uzman, bürokrat ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Sempozyumda çimento sektörünün yıllardır hayata geçirmek için çaba sarf ettiği ‘Sıfır İş Kazası’ vizyonu hakkında taraflara ayrıntılı bilgi verildi. Sempozyumda çimento sektörü 2012 ve 2013 yılları ‘İSG Performans Ödülleri’ de düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

ÇEİS

SEMPOZYUMA İLGİ BÜYÜKTÜ

İş sağlığı ve güvenliği alanındaki güncel konuların yurtiçi ve yurtdışından katılan konuşmacılar tarafından tartışıldığı sempozyuma, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Halil Etyemez, ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal, Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu (BusinessEurope) İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) Komisyonu Başkanı Kris de Meester, Avrupa Çimento Birliği (CEMBUREAU) CEO Yardımcısı ve Endüstriyel Politikalar Direktörü Claude Lorea, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İSG Genel Müdürü Kasım Özer, Türkiye Çimse-İş Sendikası Genel Başkanı Zekeriye Nazlım ve AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Mahruki başta olmak üzere iş ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin yanı sıra bu alanda çalışan profesyoneller, akademisyenler ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri katıldı. Sempozyuma özel bir oturumla katılan usta sanatçı Metin Akpmar, güvenlik kültürü olgusunu yılların birikimi ve deneyimi ile doğaçlama bir performansla yorumladı.

‘ÖRNEK İŞVEREN’ ÖDÜLLÜ TEK SENDİKA

ÇEİS Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Ünal sempozyumda yaptığı konuşmada, ÇEİS’in çalışma barışında sağladığı başarıyı, iş sağlığı ve güvenliğinde de gösterebilmek için 2000’li yılların başından itibaren çok ciddi faaliyetler yürüttüklerini belirtti. ‘Sıfır İş Kazası’ vizyonu ekseninde yürütülen bu faaliyetlerin, çalışanların sağlıklı bir şekilde çıktıkları evlerine, işten sonra yine sağlıklı bir şekilde dönebilmele-ri ve ailelerine kavuşabilmelerini sağlamak amacıyla artarak devam ettiğini kaydeden Ünal, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye çimento sektörünün İSG yolculuğu, 2003-2005 yılları arasında gerçekleştirilen ‘ÇEİS OHSAS 18001 Projesi ile ivmelen-di ve bu süreç, birçok toplantı, eğitim ve yayının hazırlanmasıyla devam etti. Üyemiz tüm fabrikalar, sendikamızın organizasyonunda OHSAS 18001 Standardı’na uygun bir yönetim sistemi kuruldu ve British Standards Institution (BSI) tarafından yapılan denetimler çerçevesinde belgelendirildi.

Bir sektörün tamamım kapsaması açısından dünyada bir ilk olan bu proje sonrasında sendikamız, 2005 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen IV. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Bölgesel Konferansı’nda verilen ‘Örnek İşveren’ ödülüne layık görülmüş tek işveren sendikası olmanın gururunu yaşıyor. Yürütülen tüm bu faaliyetler sonucunda, ÇEİS üyesi fabrikalarda meydana gelen kaza sayıları dikkate alındığında, kaza sıklık oranında 2005 yılındaki 22,5 düzeyinden 2013’te 13,7’ye düşüş sağlanmış bulunuyor. Ayrıca, kazalar sonrası meydana gelen kayıp iş-günleri dikkate alınarak hesaplanan kaza ağırlık oranında ise, 2005 yılındaki 2,57 oranı 2013’te 0,42’ye geriledi. Uluslararası kabul gören bu istatistiki değerlendirmelerin yanı sıra adı geçen dönemde, 1.700’lü günlere varan kazasızlık yakalayan ÇEİS üyesi çimento fabrikaları dahi oldu.”

ÇEİS tarafından yaptırılan iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin afiş tasarımları üyelerin ve sosyal tarafların kullanımına sunuldu. Toplam 19 farklı konudan oluşan afiş serisinde, örümcek ve balık ‘yüksekte çalışma’, elektrik süpürgesi ve toz torbası ‘tozlu ortamlarda çalışma’, ceviz ‘kişisel koruyucu donanım kullanımı’ gibi konularla ilişkilendirilerek konular sıradışı bir şekilde anlatılıyor. Afişler,

Türkiye’deki yaklaşık 3.400 teknik ve endüstri meslek lisesine iletilerek önemli bir sosyal sorumluluk projesi de gerçekleştirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir