Dış ticaret büyüme için umut vermiyor

Türkiye mart ayında 14,7 milyar dolarlık ihracat ve 19,9 milyar dolarlık ithalat yaptı. Böylece 5.2 milyar dolarlık dış ticaret açığı ortaya çıktı. Mart ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,4 artarken ithalat yüzde 3 geriledi. Aynı dönemde dış ticaret açığı da yüzde 30^1’lik düşüş gösterdi.

Bu veriler cari açıkta yılbaşında başlayan düşüşün devam ettiğine işaret ediyor. Geçen yılın sonunda 65 milyar dolara ulaşmışken şubat ayında 62.2 milyar dolara inen yıllık cari açık, muhtemelen mart ayında 60 milyar dolara yakın çıkacak.

DIŞ TİCARET VE BÜYÜME

Ancak dış ticaret verilerinde ekonomideki büyümeye ilişkin olumlu bir sinyal yok. Ne ihracat ne de ithalat büyüme konusunda umut vermiyor. İhracatta mart ayında yaşanan artışın büyük kısmı, yeniden tırmanışa geçip 1,5 milyar doları bulan altın ihracatından kaynaklanıyor. Geçen yıl rekor kıran altın ithalatıyla biriken stokların bu yıl ihracata yöneltilebileceğini bir süredir yazıyorduk. İşte bu beklentimiz gerçekleşmeye başladı. Daha önce ithal edilip stoklanan altının ihraç edilmesinin büyümeye etkisinin olmadığım da bu sayfalarda defalarca yazdık. Bu nedenle büyüme için altın hariç ihracata bakıyoruz. Mart ayında altın hariç ihracatta yaşanan artış yüzde 4,8’de kaldı. Altın hariç ihracatta yılın ilk çeyreğinde yaşanan artış da düşük ve yüzde 6,5 oldu. Bu ise büyümeye yeterince destek verebilecek bir ihracat artışı gibi görünmüyor.

Büyümeyle arasında ilişki kurabilmek için ithalattan da altını dışlamak gerekiyor. Bunu yaptğımızda ilk çeyrekteki altın hariç ithalat artışının sadece yüzde 1,3 olduğunu görüyoruz. Bu da ekonomideki büyüme açısından kötü sinyal veriyor. Çünkü altın hariç ithalatın büyük kısmı üretimde kullanılan hammadde ve aramallarmdan oluşuyor. Bu nedenle altın hariç ithalattaki artışın çok düşük olması üretimde de yavaşlamaya işaret ediyor.

UMUT IŞIĞI

Hatırlarsanız geçen ay şubat ayı dış ticaret verilerini değerlendirirken Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) öncü gösterge niteliğindeki verilerine dayanarak altın hariç ihracattaki artışın mart ayında yüzde 5 ve ilk çeyrekte ise yüzde 7 civarında çıkabileceğini yazmıştık. Gerçekleşmeler aşağı yukarı beklediğimiz gibi oldu.

Yine TİM’in verilerine baktığımızda nisan ayında ise durum biraz değişmiş gibi görünüyor. Altın hariç ihracat nisan ayında yüzde 10 civarında artış göstermiş olabilir. Bu artış devam ederse ikinci çeyrekte ihracat büyümeye daha fazla destek verebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir