Dünya Ekonomisinde Toparlanma Süreci

DÜNYA ekonomisinde yavaş da olsa toparlanma süreci devam ediyor. İçerde ise geçen hafta Merkez Bankası’nm açıkladığı enflasyon raporu piyasada olumlu hava yarattı. Keza, Başkan Erdem Başçı, önümüzdeki dönemde ölçülü bir faiz indirimi olabileceği mesajı verdi. Aslına bakılırsa, nisan ayı başından bu yana piyasalarda bahar havası var. Dolar ve faizde gevşeme yaşanırken, Borsa İstanbul’da yükseliş dikkat çekiyor. Piyasada özellikle döviz kurundaki gevşeme hem tüketici hem reel kesim güveninde düzelme sağlamaya başladı. Nisan ayma ilişkin tüketici ve reel kesim güven endeksleri son ayların en yüksek seviyelerine ulaştı.

ENDEKSLER OLUMLU

TÜİK ve Merkez Bankası tarafından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7.9 arttı. Mart ayında 72.7 olan endeks nisanda 78.5 değerine yükseldi. Ayrıca mart ayında 95.9 olan genel ekonomik durum beklenti endeksi yüzde 11.6 oranında artarak, nisan ayında 107 oldu. Bu yükseliş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre arttığım gösteriyor. Ankette, hanelerin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.5 oranında arttı. Mart ayında 91.4 olan endeks değeri nisanda 94.9 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı. Bu arada reel kesim güven endeksi de, nisan ayında bir önceki aya göre 4.1 puan artarak 112.7 ile son 23 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Reel kesim güven endeksi en son Mayıs 2012’de 113.8 değerini almıştı. Reel kesim güven endeksi mevsimsellikten arındırıldığında da bir önceki aya göre 1.3 puan artarak 106.8 puan seviyesinde gerçekleşti.

“DAHA İYİMSER BİR HAVA VAR”

Piri Reis Üniversitesi iğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, tüketici güveninin etkilendiği faktörlere dikkat çeki-yor. Aslanoğlu’na göre, bu faktörlerin başında jeopolitik ve siyasi gelişmeler, döviz kurları, faizler, enflasyon ve işsizlik geliyor. Geçmişte de öne çıkan unsurlar siyasi gelişmeler ve döviz kurları olmuştu. Bu açıdan Aslanoğlu. özelikle dolar kurunun etkisi üzerinde duruyor. Dolar kurunun Türk tüketiçisinin güvenini etkileyen en önemli faktör olduğunu vurguluyor. Yılın ilk çeyreğinden sonra kurların dengeye geldiğini belirten Aslanoğlu, bunun dışında Avrupa ve Japonya merkez bankalarının likidite kararlarının etkisine dikkat flüt çekiyor. Aslanoğlu’na göre, güvenin artması tüketicileri harcama konusunda da harekete geçirecek. Algı ve beklentiler fg|* bu açıdan önemli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir