E-ticaret mecralarında ödeme biçimi

E-ticaret mecralarındaki alışverişte kredi kartı hakim ödeme biçimi. Bununla birlikte alternatif ödeme platformlarına ilgi de artıyor. Aynı zamanda tüketicinin mobil ödemeye her geçen gün daha fazla alıştığı da görülüyor.

Bu yıl “Türkiye’nin En Beğenilen Online Alışveriş Siteleri” araştırmasının kapsamının genişletildiğini ifade etmiştik. Bu kapsamda bu yıl araştırmada katılımcılara e-ticaret sitelerinden alışveriş deneyimlerindeki ödeme davranışlarına da ilişkin sorular soruldu. Bununla birlikte sitelere yönelik sorularda da ödeme davranışları ile ilgili de dikkat çekici sonuçlar çıkıyor. Sitelere ilişkin değerlendirmelerde “ödeme kolaylığı” o siteyi tavsiye etme ya da vazgeçme gibi davranışlarına da doğrudan etki eder bir unsur olarak öne çıkıyor. Artık tüketiciler, önceki yıllara göre daha kolay ve elbette ki daha güvenli ödeme deneyimi arıyor. E-ticaret ile alışveriş yapan tüketicilerin ödemelerinde kredi kartı etkin konumunu koruyor. Bununla birlikte alternatif ödeme platformlarının da tüketici algısında yerini aldığı görülüyor. Ödeme davranışlarında altı çizilmesi gereken konu da mobil alışveriş ve ödemenin yaygınlaşması.

Beş kişiden biri kapıda ödüyor

Araştırmanın detaylı sonuçlarına bakıldığında ortaya şöyle bir tablo çıkıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 61 ’i Online alışverişlerini kredi kartları ile yaptıklarını söylüyor. Kredi kartından sonra en çok başvurulan ödeme biçimi ise nakit ödeme. Katılımcıların yüzde 20’si internette yaptıkları alışverişlerinde kapıda nakit ödeme yaptıklarını ifade ediyor. Bu durum online ticarette nakit ödeme alışkanlıklarının hala hatırı sayılır bir payının olduğunu gösteriyor. Ödeme alışkanlıklarına ilişkin bir başka ilgi çekici veri ise kapıda kredi kartı ile ödeme. Katılımcıların yüzde 13’ü kapıda kredi kartı ile ödeme yaptıklarını belirtmiş. Bu veri internetten alışveriş yapan hatırı sayılır bir kitlenin dijital ödeme deneyimiyle ilgili soru işaretleri bulunduğunu da ortaya koyuyor. Güvenlikle ilgili tereddütler tüketicileri kapıda nakit ile ödemeye olduğu kadar kapıda kredi kartı ile ödemeye de yönlendirmiş görülüyor. Banka kartı ile ödeme yapanların oranı yüzde l’de kalırken, bankadan EFT/havale ile alışveriş yapanların oranı da yüzde l’de kalıyor. Bu rakamların düşük olması tüketicilerin bu alışverişlerde peşin para ile ödeme yapmadığını, kredi kartlarının sunduğu taksit avantajları ve ödemenin ertelenmesi gibi unsurları değerlendirmek istediğini ortaya koyuyor. Dijital ödemeden tereddüt eden alıcıların yanında kredi kartına alternatif ödemelere yönelen bir kitlenin varlığından da bahsetmek gerekiyor.

Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 4’ü sanal kartları tercih ediyor, yüzde 2’lik kısım ise PayPal ve BKM Express gibi platformları kullanıyor.

En çok Garanti Bonus kullanılıyor

Kredi kartının ödemede en çok kullanılan mecra olması bankalar için de önemli bir pazar yaratıyor. Araştırmada tüketicilerin kredi kartlan tercihleri de ortaya konuyor. Buna göre en çok kullanılan kredi kartı yüzde 28 ile Garanti Bankası Bonus, onu yüzde 25 ile Türkiye İş Bankası Maximum ve yüzde 22 ile Yapı Kredi World takip ediyor. Takip eden verilerde Bonus platformunun diğer platformlara göre daha çok tercih edildiği de görülüyor. Denizbank Bonus ve Şekerbank Bonus da bu doğrultuda sıralama içerisinde yer alan kredi kartlarından. Akbank kredi kartı markası Axess ise yüzde 8, Finansbank’m kartı Cardfmans ise yüzde 17 oranında kullanılıyor.

Mobil cihazların oranı artıyor

E-ticarette alışveriş ve ödeme deneyiminde mobilin etkisi de her geçen gün hissediliyor. Trendbase tarafından yapılan araştırmada internetten yapılan alışverişlerde hangi cihazların kullanıldığı da soruldu. Cep telefonlarının kullanım oranı yüzde 9 çıkarken, tabletlerin kullanım oranı da yüzde 8 çıktı. Bununla birlikte dizüstü bilgisayarlan da mobil cihaz olarak kabul edersek onların kullanım oranlarını da burada bahsetmek gerekecektir. Buna göre 100 kişiden 43’ü de internet alışverişlerini dizüstü bilgisayan ile yapıyor. Bu durum ödeme platformlan ve bankalann farklı çözümleri ile birlikte ilerliyor. Mobil ödeme konusunda sunulan ürün ve hizmetlerin sayısı arttıkça bu mecralardan yapılan yapılan alışverişler ve dolayısıyla ödemelerin de hacmi artıyor. Bu durum şirketlerin sonuçlarına da önemli etkide bulunuyor. Tüketici tarafından yakından takip edilen e-ticaret siteleri mobil uygulamalarım hızla geliştirmekle kalmıyor, mobile özgü özel çözüm ve hizmetleri de planlamaya alıyor. Bu kapsamda araştırma mobil ödeme konusunda öne çıkan siteleri de vurguluyor. Buna göre mobil cihaz uygulamalarıyla yapılan alışverişlerden en büyük payı yüzde 22 ile Gittigidiyor alıyor. Gittigidiyor’u yüzde 18 ile Yemeksepeti, yüzde 16 ile Hepsi-burada takip ediyor. Bu geniş platformlann yanında akıllı cihazların uygulama marketleri de elbette ki mobil alışverişlerde öne çıkan platformlar arasında yer alıyor. Buna göre araştırmaya katılan katılımcıların yüzde 12’si Apple Store’dan alışveriş yapıyor. Samsung Apps mağazasını kullananlann oranı ise yüzde 6 seviyesinde, iTunes’tan alışveriş yapanlar da mobil uygulamalarla alışveriş yapanlann yüzde 6’sını oluşturuyor. Bu alanda Migros’un da payına dikkat çekmek gerekiyor. Mobil uygulamalardan yapılan alışverişlerde sıralamaya giren Migros’un dijital tüketicilerin gündelik gıda taleplerini bu mecralardan karşılama konusunda yol aldığı görülüyor. Migros, mobil alışveriş alanında birçok e-ticaret sitesinden daha fazla pay almış durumda. Mobil uygulamalardan alışveriş yapan her 100 kişiden 6’sı Migros’tan alışveriş yapıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir