Ege Serbest Bölgesi 600 bin m2 büyüyecek

Son üç yılda gerçekleştirdiği 5 milyar doların üzerinde ticaretle Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi haline gelen ESBAŞ, yoğun talep üzerine 2,2 milyon metrekarelik arazisini 600 bin metrekare daha genişletme kararı aldı. Ağırlıklı olarak havacılık ve savunma sanayi tesislerinin bulunduğu serbest bölgede, yabancı sermayenin yürüttüğü yatırım miktarının 1,2 milyar dolara ulaştığı kaydediliyor.

Türkiye’de 23 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşan 19 serbest bölge içinde, son yıllarda yakaladığı başarı ile Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) öne çıkıyor. Özellikle son üç yıldır Türkiye’nin en fazla ticaret hacrhi yaratan serbest bölgesi ünvanına sahip olan ESBAŞ, yerli ve yabancıların tesis genişletme veya yeni yatırım talepleri karşısında arazisini 600 bin metrekare daha genişletme kararı aldı.

Yılda ortalama 5 milyar dolarlık iş hacmi yaratan ESBAŞ, 20 bin kişiye de istihdam sağlıyor. 149 ülkeyle iş bağlantısı olan ESBAŞ’ta ihracatın ithalatı karşılama oranı ise Türkiye ortalamasının hayli üzerinde ve yüzde 265 düzeyinde bulunuyor.

Bugüne kadar yabancıların toplam yatırımı 1,2 milyar doları geçmiş durumda. Bu yatırımlar sonucunda ESBAŞ’ın bulunduğu İzmir’in Gazie-mir ilçesinin nüfusu, son 20 yılda 10 binden 110 bine çıktı. Hugo Boss, Kale Pratt&Whitney, Mahle, Cummins ve CMS gibi tekstil, makine ve motor sanayiinin dünyaca ünlü firmalarının ESBAŞ’ta 100 bin metrekarenin üzerinde tesisleri bulunuyor.

YER BULUNMUYOR

Talep öyle fazla ki, ESBAŞ CEO’su Faruk Güler 2,2 milyon metrekarelik arazilerinin yalnızca 12 bin metrekaresinin boş kaldığından yakınıyor. Güler, “Üretime gelen birçok yerli ve yabancı yatırımcıyı alan darlığı nedeniyle geri çevirmek zorunda kaldık” diyor.

Örneğin 3M Kırtasiye 100 bin metrekarelik fabrika yatırımını erteledi. Teksen Jenaratör ise yersizlik yüzünden başka serbest bölge arayışına girdi.

ESBAŞ yönetimi, bu sebeple Ekonomi Bakanlığı’na başvurarak serbest bölgenin hemen yanında olan ve 100 bin metrekaresi Hazine’ye, 500 bin metrekaresi ise kendilerine ait toplam 600 bin metrekarelik arazinin de ESBAŞ içine alınmasını istedi. Bunun gerçekleşmesi için şu anda Ekonomi Bakanlığı’ndan gelecek yanıt bekleniyor.

493 YABANCI VAR

Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, 19 serbest bölgede faaliyet gösteren 3 bin 58 ruhsatlı firma bulunduğunu ve bunların 493’ünü yabancıların oluşturduğunu söylüyor.

Öztürk’ün verdiği bilgilere göre, serbest bölgeler, bu yılın ocak-ekim döneminde 18,8 milyar dolarlık iş hacmi yarattı. Serbest bölgelerdeki toplam istihdam ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 artarak 57 bin 88’e ulaştı. Serbest bölgelerdeki üretim sayesinde 2012’de 1,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verildiğine dikkat çeken Öztürk, Türkiye’de ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 64,5 iken, bu oranın serbest bölgelerde yüzde 110 seviyesinde bulunduğuna dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir