Eko Faktoring

“İhracat faktoringine başladık”

İHRACATTA HEDEF İLK 5: ihracat faktoringi konusunda Ocak ayı itibariyle çalışmalara başladık. Mart ayında da dünyanın en büyük faktoring organizasyonu Factors Chain International (FCI) üyesi olduk. Bu saye de 75 ülkede 271 adet muhabir faktoring şirketi ile çalışıyoruz. Hedefimiz beş yıl içinde Türkiye’de ihracat faktöringinde ilk 5’e girmek.

ŞUBELERLE BÜYÜYORUZ: Ocak ve şubat aylarında sezonsal faktörlerin de etkisiyle sektör olarak hacim düşük geçti. Mart, nisan ve mayıs aylarında toparlanma eğilimi var. Eko Faktoring’in 2013 iş hacmi 1 milyar 60 milyon TL’ydi. Bu yıl ise 1,4 milyar TL ciro hedefimiz var. Plasman rakamımız geçen yıl 377 milyon TL’ydi. 2014 hedefimiz 475 milyon TL. Çoğunluğunu KOBİ ve mikro ölçekli işletmelerin oluşturduğu her segmentten ve sektörden 5 bin civarında aktif müşterimiz var. Hedefimiz bu sayıyı yıl sonunda 6 bin 500’e çıkarmak. Büyüme hedefterinde şubeleşme çalışmalarımızın önemli bir katkısı var. İki yılda 15 şubeye ulaştık. Bunlardan beşi İstanbul’da diğerleri Anadolu’da. Haziran ayı sonuna kadar İzmit, Mersin ve Erzurum’da üç şubemiz daha açılacak. Yıl sonunda 20 şubeye ulaşacağız. Son iki yılda üç tahvil ve bir bono olmak üzere toplam 165 milyon TL ihraç yaptık.

SORUNLAR AŞILMALI: Türkiye’de faktoring sektörü gelişmiş olmasına rağmen, hala gidilecek çok yol var. Sektörün finans sektörü içindeki hacmi yüzde 2, bu oran yüzde 10’lara çıkarılmalı. 2013’te 20 milyar TL plasman sağlayan sektörün 2014’te yüzde 15 büyümesini bekliyorum. Sektörün büyüme eğilimini sürdürmesi için bazı sorunların aşılması gerekiyor. Öncelikle kredi alırken ve verirken iki kez BSMV vergisi ödüyoruz. KDV’deki gibi mahsuplaşma yok. Bu durum bankalar ile rekabette oldukça dezavantajlı bir durum oluşturuyor. Bankalar, müşterilerine faktoring şirketleri ile çalışmamalarını öneriyor. Bu da faktoring algısını olumsuz etkiliyor ve haksız rekabete neden oluyor. Oysa ki bankaların tamamına yakınının factoring şirketi var. Bankalar sözleşme üzerinden yasal takibe başladığında ihtiyati haciz kararı alabiliyor, biz alamıyoruz. Hukuk takiplerinde diğer alacaklıların gerisinde kalıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir