En Kapsamlı İnsan Geni Etkinliği Atlası

Büyük bir araştırma grubunun yıllar süren ortak çalışması sonucunda insan genlerinin farklı dokulardaki işleyişleri ile ilgili kapsamlı bir atlas hazırlandı. Sonuçlar 18 makale halinde çeşitli akademik dergilerde yaynnlandı.

Yayımlanan atlas yirmiden fazla ülkeden iki yüz elliden fazla bilim insanının ortak çalışması sonucunda oluşturulmuş. Kısaca FANTOM 5 (Functional Annotation ofthe Mammalian Genome) olarak adlandırılan proje, Japonyadaki RIKEN Enstitüsü tarafından destekleniyor ve tüm insan genleri ile ilgili kapsamlı bir veri tabanı oluşturmayı amaçlıyor.

Araştırmacılar, RIKENde geliştirilmiş kısaca CAGE olarak adlandırılan yeni bir yöntemi kullanarak insanlarda ve farelerde DNA’nın genlerin etkinliğini yöneten kısımlarım inceledi. 220.000den fazla kısmın farklı dokulardaki etkinliğinin incelenmesiyle hangi kısımların hangi hücre türleriyle bağlantılı olduğu anlaşıldı.

Bu bilgiler özellikle farklı hücre türlerinde görülen farklı hastalıkların hangi genlerle ilgili olduğunun anlaşılması açısından çok önemli. Araştırmada yer alan bilim insanlarından Dr. W. Hide bu atlasın hazırlanmasının, hastalıkların nedenlerini anlama yetimizi artırdığını belirtiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir