Enflasyon gıdadaki hızlı düzeltmeyle düştü

Kasım ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) sadece yüzde 0,01’lik artış yaşandı. Geçen yılın aynı ayında yüzde 0,38’lik artış vardı.

12 aylık enflasyon hesabından bu oran çıkıp da yerine sıfıra yakın olan yeni oran girince, yıllık enflasyon da düştü. Ekim ayında yüzde 7,71 olan yıllık tüketici enflasyonu kasım ayında yüzde 7,32’ye geriledi.

Kasım ayı enflasyonu için beklentiler yüzde 0,5 dolayındaydı. Bunun yerine sıfıra yakın bir enflasyonun ortaya çıkması sürpriz oldu. Bu sürpriz ise büyük ölçüde gıda fiyatlarından kaynaklandı. Gıda fiyatları ekim ayında mevsim normallerinin çok üzerinde artmış ve enflasyondaki düşüşün sınırlı kalmasına yol açmıştı. Ekim ayında yaşanan bu sıçramanın düzeltmesi çok hızlı bir şekilde kasım ayında geldi. Kasim ayında gıda fiyatları yüzde 1,34 geriledi. Oysa geçen yılın aynı ayında gıda fiyatlarında yüzde 0,12’lik düşüş olmuştu. Üstelik mevsim normalleri de yüzde 1,5 dolayında bir artışa işaret ediyordu. Gıdanın TÜFE’deki payı yüzde 24,09’u bulduğu için, bu sürpriz düşüş kasım ayında enflasyonun sıfıra yakın çıkmasında çok etkili oldu.

Kasım ayında giyim ve ayakkabı, alkollü içki ve tütün ile haberleşme gruplarındaki fiyat hareketleri de geçen yılın belirgin biçimde altında kaldı. Fakat bu grupların TÜFE’deki payları çok yüksek olmadığı için enflasyondaki düşüşe yaptıkları katkı sınırlı oldu.

YIL SONUNDA NE OLUR?

Kasım ayı enflasyonunun sıfıra yakın çıkması, yıllık enflasyonun 2013’ü yüzde 8’in üzerinde bir yerde kapatması tehlikesini büyük ölçüde ortadan kaldırdı. Enflasyonun yıl sonunda Merkez Bankası’nm yüzde 6,8’lik son tahminine yakın çıkması, ihtimali ise güçlendi. Aralık ayında mevsim normallerine yakın bir enflasyon ortaya çıkarsa, 2013 yılı yüzde 7,2 dolayında enflasyonla kapanacak. Aralık ayında da sıfıra yakın bir enflasyonun ortaya çıkması halinde ise yıllık enflasyon 2013’ü yüzde 7’nin biraz altında bir yerde kapatacak.

Ancak bu halde bile gerçekleşme hem yüzde 5’lik hedefin hem de Merkez Banka-sı’nın yılbaşındaki yüzde 5,3’lük tahmininin çok ötesinde olacak. Dolayısıyla bunun büyük bir başarısızlığa işaret edeceğine dikkat etmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir