Enflasyon zirveden çabuk dönüş yaptı

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu şubat ayında negatif olarak gerçekleşti ve yüzde -0,02 oldu. Geçen yılın aynı ayındaki enflasyon yüzde 0,71 ’di. Bu pozitif oranın yerine negatif bir oran girince, yıllık enflasyonda ciddi bir düşüş yaşandı. Ocak ayında yüzde 9,58 olan yıllık enflasyon, şubat ayında yüzde 8,78’e indi.

Ocak ayında enflasyonun düşmesine en çok gıda fiyatlarındaki düzeltme katkıda bulundu. Ocak ayında “mevsim normalleri”nin (son 10 yılın ortalaması) epey üzerinde artış gösteren gıda fiyatları, şubat ayında mevsim normallerinin aksine az da olsa düştü. Şubat ayında ulaştırma grubundaki fiyat artışlarının geçen yılın çok gerisinde kalması da enflasyondaki düşüşe önemli katkıda bulundu. Enflasyonun daha fazla düşmesini engelleyen faktörlerin başında ise giyim ve ayakkabıdaki indirimlerin geçen yılın gerisinde kalması yer alıyor.

2015 yılını yüzde 8,81 düzeyinde kapatan yıllık enflasyon, 2016 yılına sıçramayla girmişti. Şubat ayında ise bu sıçramayı tamamen geri aldı ve aralık ayındaki seviyesine geri döndü. Ocak ayındaki sıçrama enflasyonun bu yılı çift hanede kapatması tehlikesine yol açmıştı. Şubat ayındaki düşüş bu tehlikeyi şimdilik ortadan kaldırdı. Ancak yıl sonu için hesaplarımız hala oldukça yüksek ve yüzde 8-9 arasında bir enflasyona işaret ediyor. Enflasyon önümüzdeki iki ayda da düşerek yüzde 8’in altına kadar inebilir. Fakat daha sonra yüzde 8 dolayında yatay seyretmesi ve yıl sonuna doğru da yeniden yükselmesi olası görünüyor. Kaynak: http://www.yureklihaber.com/haber/4289/emeklilere-ek-is-onerileri.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir