Esas Holding Hotiç’le el sıkıştı

Ayakkabı sektörüne Ayakkabı Dünyası’m satın alarak adım atan Esas Holding bir süredir görüştüğü Hotiç ile de anlaşmaya vardı. Esas Holding, 120 mağazası bulunan ayakkabı zinciri Hotiç ile çoğunluk hisselerini satın almak için el sıkıştı. Hotiç’in bu ortaklığın ardından yurtdışında atağa geçmesi bekleniyor. Hedefte Rusya, BAE ve Ortadoğu var.

Akbacakoğlu Ailesi’ne ait Ayakkabı Dünyası’nı satın aldıktan sonra ayakkabı sektöründeki yatırımlarına devam kararı alan ve bir süredir Hotiç’le flört eden Esas Holding, nihayet bu markayla da el sıkıştı. Esas Holding, Ayakkabı Dünyası’nda olduğu gibi Hotiç’in de çoğunluk hisselerini aldı.

Toplam 120 mağazayla 200 milyon TL ciro gerçekleştiren Hotiç’in bu ortaklığın ardından özellikle yurtdışına dönük hamlelerini artırması bekleniyor.

Geçmişi 1938’e kadar uzanan Hotiç, Türkiye’nin en eski ayakkabı markalarından ve perakendecilerinden biri. Balkan savaşından kaçarak İstanbul’a göç eden Salih Hotiç’in temellerini attığı marka, 1956 yılında Kadıköy Altıyol’da iki mağaza ile perakende sektörüne girdi. 1980’li yıllarda Caddebostan, Nişantaşı ve Osmanbey mağazalarını açtı. Şirket, özellikle uzun yıllar Sabancı, Koç ve Boyner Holding’te üst düzey yöneticilik yapan Mehmet Hotiç’in aile şirketinin başına geçmesiyle ciddi bir büyüme sürecine girdi. 2000 yılında 14 mağazası varken 2007’de bu sayı 30’a çıktı. Bugün Türkiye genelinde 120 mağazası bulunan şirket, 2007’den bu yana dört kat büyüdü.

YURTDIŞINA AÇILACAK

2013 yılını 200 milyon TL’lik ciroyla kapatan Hotiç, 2014’te 16 mağaza açmayı planlıyor. Esas Holding ortaklığının ardından 2015’te yurtdı-şına odaklanmayı planlayan şirketin halihazırda Irak, Abu Dabi ve KKTC’de üç mağazası bulunuyor. Moskova’da iki mağazası bulunan ancak bayiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle mağazasını kapatan şirket, Rusya pazarında Moskova ağırlıklı olarak tekrar yer almayı hedefliyor. Şirket ayrıca Ortadoğu ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de büyüme planlan yapıyor.

2000 yılında Şevket Sabancı ve ailesi tarafından kurulan Esas, Türkiye ve yurtdışındaki yatırım fırsatlarına odaklanan bir yatırım grubu. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını Şevket Sabancı yapıyor. Şirketin yönetim kurulunda Emine Kamışlı, Ali Sabancı, Erhan Kamışlı, Çağatay Özdoğru ve inan Tanrıöver yer alıyor. Havacılık, perakende, eğlence, sağlık, gıda ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyetleri bulunan Esas Holding’in yatırımları arasında Pegasus, Air Berlin, Esaslı Grup, Bonservis, Peyman, Cinemaksimum, Medline Sağlık Grubu, Mac&Mac Fit ve Ayakkabı Dünyası markaları bulunuyor. Esas Holding önümüzdeki dönemde perakendenin yanı sıra yeme-içme ve gıda sektörlerine yönelmeyi hedefliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir