Evebirilazim.com’la temizlik ordusu kuracak

Veysel Berk henüz 33 yaşında… Kariyerine bilim insanı olarak başladı, içindeki girişimci ruhun sesine kulak verdi ve bilimsel tarafıyla girişimci ruhunu birleştirdi. Önce Amerika’da, şimdi de Türkiye’de iki önemli girişime imza attı. Berk, kısa bir süre önce kurduğu evebirilazim.com ile Türkiye’de temizlik hizmeti alanları sigorta derdinden kurtarmayı hedefliyor.

Veysel Berk 33 yaşında bir bilim insanı ve aynı zamanda girişimci… Akacak kan damarda durmaz misali henüz üniversite yıllarında girişimci ruhu ortaya çıkan Berk, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunu. 2000’lerin başında Clinton döneminde insan geni projesinde çalışmak için MIT’e staja gitti. Okulunu tamamlamak üzere Türkiye’ye döndü ve Bilgi Üniversitesinin yarında bir restoran-kafe açtı, işler gayet iyi giderken Amerika’daki çalışmalarını beğendikleri için üniversity of California Berkeley’de doktora programına davet edildi. Kafeyi ailesine bırakarak doktora için tekrar Amerika’ya gitti. 2007’de doktorasını aldıktan sonra Nobel Ödüllü fizikçi Steven Chu, çalışması için Berk’i laboratu-varına davet etti. Böylece beş yıllık gece gündüz bilimsel araştırmayla geçen bir süreç başladı.

Berk, gün ışığı kullanarak elektron mikroskobu kalitesinde görüntü elde eden bir mikroskop üzerinde çalıştı. Canlı, kanserli hücreleri metrenin milyarda biri nanometre seviyesinde görüntüleyebilecek bir sistem kurgulayan ve yazılımına kadar tüm aşamalarını kendisi geliştiren Berk, bu çalışmasıyla ses getirdi. Normal ışık kullandıkları için mikropları canlı canlı takip edebildiklerini söyleyen Berk, “Bu sistem sayesinde dünyada bir ilki gerçekleştirdik ve kronik hastalıklara sebep olan mikropların vücudumuzda nasıl olup da kaleler inşa ettiklerini, yayıldıklarını tespit ettik. Bu da ses getirdi ve 2013’te ‘Science’ dergisinde yayımlandı” diyor.

1,2 milyon dolar yatırım aldı

Elbette bu süreç kolay geçmedi. Bilimsel çalışması için sabah 8.00’den gece 2.00’le-re kadar yalnız başına çalışan Berk’in aklına bir fikir geldi. “Tesiste neredeyse hiç görüşemediğimiz insanlar vardı. Onlarla sanal bir duvar üzerinden konuşsak ne iyi olur diye düşündüm ve bunu arkadaşlarla paylaştım” diyen Berk, bu fikrin kısa sürede yayıldığını ve iki hafta sonra 1,2 milyon dolarlık yatırım teklifi aldıklarını söylüyor. Berk, hatta bu teklifi verenlerin arasında HP, Google, Facebook gibi devlerle çalışan şirketlerin de olduğunu vurguluyor. Potansiyeli görünce altı ay içinde Türklerden oluşan bir ekip kuruldu ve vvallit ortaya çıktı. Projeyi hazırlayıp Apple’a gönderdiklerini söyleyen Berk, uygulamanın Apple tarafından dünyanın 127 ülkesinde featured app yani öne çıkan uygulama seçildiğini söylüyor.

Geçen yıl annesinin geçirdiği rahatsızlık ise Berk için bir dönüm noktası oldu. Yaklaşık 14 yıldır Amerika’da yaşayan girişimci Türkiye’ye dönmeye karar verdi. Türkiye’de bir ofis tutarak çalışmalara başlayan Berk, birkaç hafta sonra hiç beklemediği bir sorunla karşılaştı. Taşındıktan birkaç hafta sonra ofisi temizletmek için birilerini aramaya başladıklarını söyleyen Berk, sözlerine şöyle devam ediyor: “Temizlikçi bulmak için 1,5-2 hafta uğraştım. Temizlik yapan şirketlerle görüştüm. Fiyatlar çok yüksekti, sözleşmeler yapmak istiyorlardı. Sonunda biriyle anlaştık o da gelmedi. Ben çevremdekilere sordum ‘Siz ne yapıyorsunuz’ diye. Gördüm ki herkes aynı sorunu yaşıyor.”

Temizlik ordusu kuracak

Bu süreçte bir görüşme için Stanford’a giden ve temizlik için eleman bulan Homejoy isimli bir şirketin 38 milyon dolar yatırım aldığını öğrenen Berk’in kafasında yeni girişim fikri oturmaya başladı, iki hafta sonra Türkiye’ye döner dönmez arkadaşlarıyla evebirilazim.com isimli bir web sitesi kurdu. Öncelikle sorunu anlamaya çalıştıklarını söyleyen Berk, “Başka bir girişimci olsa önce yatırımı yapıp sonra piyasayı araştırırdı. Biz ise tecrübelerimize dayanarak her şeyi tasarlayıp piyasaya sürdük ve önce Facebook’tan talebe baktık” diyor.

Bu alanda nasıl bir açık olduğu hemen ortaya çıktı. Bir haftada 30 bine yakın kişi siteyi ziyaret etti, üye sayısı 16 bine ulaştı. Üstelik İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye’den talep geldi. Böylece bir ihtiyaç olduğuna ikna olan Berk, şirketi kurmak için harekete geçti. Kredi kartı ödeme entegrasyonunu yaptı. Eleman bulmak için İŞKUR ve belediyelerle bağlantıya geçti, ilk temizlik ise şirket kurulduktan üç hafta sonra yapıldı. Şu an temizlik yapan 10 kişilik bir ekip var. Berk, yıl sonunda 500 kişiye, 2015’te 2 bin 500 kişiye, 2016’da 7 bin 500,2017’de ise 15 bin kişiye ulaşmak istediklerini söylüyor.

Yatırımcılarla görüşüyor

Üstelik Berk temizlik yapanlara getirilen sigorta zorunluluğuna da bir çözüm bulmuş durumda. Çalışanların hepsini sigortaladıklarını belirten Berk, böylece ciddi bir kayıtdışı ekonomiyi de kayıt içine soktuklarını söylüyor. Sadece İstanbul’da 2,6 milyar TL’lik bir temizlik pazarı olduğunu söyleyen Berk sözlerine şöyle ediyor: “Çalışanlarımızın hepsi sigortalı ve maaşlı. Ayrıca deneyimine göre prim de veriyoruz. Bu işi sistemli bir hale getirdik.”

Hatta çalışanlarda kaliteyi tutturmak için özel test evleri oluşturan Berk, “Çalışanlarımızla önce telefon mülakatı yapıyoruz. Sonra yüz yüze görüşüyoruz ve ardından farklı noktaları gizlice kirlettiğimiz test evlerini temizlemelerini istiyoruz. Temizliği puanlıyoruz ve matematiksel olarak nasıl temizlik yaptığını tespit ediyoruz. Eğitim verince kaliteli bir temizlik elemanı ortaya çıkıyor” diye konuşuyor.

2017’de 500 milyon TL ciro hedefi koyan girişimci yatırımcıların da dikkatini çekmiş durumda. Hali hazırda pek çok yatırımcıyla görüşme halinde olduklarını söyleyen Berk, yakın zamanda görüşmelerin sonuçlanacağını belirtiyor. Berk temizlikle sınırlı kalma niyetinde değil. Zira Türkiye’de ofis temizliğinden evde hasta ve çocuk bakımına kadar pek çok alanda eksiklikler olduğu düşünen Berk, önümüzdeki dönemde bu alanlara yönelik projeler geliştireceğini söylüyor.

Türkiye’de temizlikle

Berk, bu işe girmeden önce kitapçılara giderek temizlikle ilgili kitaplar aramış. Ancak bir tane bile bulamamış. Bunun üzerine Amazon’a baktığını söyleyen Berk, “Amazon’a girdim, temizlikle ilgili tam 124 bin kitap çıktı. Bunlardan biri 1987’lerde basılmış. Temizliğin bilimsel bir yöntemi var. Sekiz saatlik bir temizlik normalde dört saatte bitebilir. Bu prosedürlerin üzerinde çalıştık ve Türk halkının karakterine uygun hale getirdik. Ben de dahil olmak üzere bütün ekip temizlik yaptık” diyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir