Fuarcılık Sektöründe Türkiye

Yabancı fuarcılık şirketleri, Avrupa genelinde yaşanan fuar doygunluğu, Ispanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerdeki ekonomik daralma ve Arap Baharı’nın da etkisiyle gözünü Türkiye’ye çevirdi. Fuarcılık sektöründe önümüzdeki döneme yabancı ortaklık ve satm almalar damgasını vuracak. 1 milyar dolara ulaşan sektörün bu yıl en az yüzde 10 büyümesi bekleniyor.

Son yıllarda hızlı bir büyüme sürecine giren fuarcılık sektörü kabuk değiştiriyor. Avrupa’ya yakınlığıyla uluslararası fuarların düzenlendiği bir merkez haline gelmeye başlayan Türkiye’deki fuarcılık şirketleri Avrupalı büyük fuar firmalarının markajına girmeye başladı. Avrupalı şirketler Türkiye’de fuar düzenlemenin yanı sıra Türkiye’deki şirketlerle ortaklık yaparak pazara girmeye çalışıyor.

Özellikle son beş yılda sektör pek çok ortaklık ve satm almaya şahit oldu. Almanya’nın en büyük fuar şirketlerinden Messe Stuttgart, 2010 yılında Ares Fuarcılık’a ortak oldu. 2012’de İngiltere merkezli fuarcılık şirketi Reed Exhibitions ile Türkiye’nin en önemli şirketlerinden Tü-yap ortaklık için anlaştı. 2012’deki diğer önemli ortaklık ise İnterteks’in Fiera Milano SpA. ile birleşmesi oldu. Dünyanın en büyük bilişim fuarlarından CeBIT’i düzenleyen Alman Deutsche Messe, Türk şirketi Sektörel Fuarcılık’ın ana hissedarı haline geldi. 2012’de İstanbul Fuarcılık Hizmet-leri’ni alarak Türkiye pazarına giren Tarsus, ardından CYF Fuarcılık, Life Media Fuarcılık ve SADA Uzmanlık Fuarları şirketinin ana hissedarı oldu. 797 milyon sterlin cirosu bulunan UBM, İstanbul merkezli NTSR Uluslararası Fuar & Kongre Organizasyonlarının yüzde 75’ini satın aldı. Ayrıca dünyanın en büyük fuarcılık şirketlerinden Messe München International, Türk ortaklar bularak MMI Eu-rasia Fuarcılık ismiyle Türkiye’de şirket kurdu. Şu anda Türkiye’deki 185 fuar şirketinden 15’i yabancı veya yabancı ortağı bulunuyor.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Önümüzdeki dönemde yabancı yatırımların daha da artması bekleniyor. Çünkü sektörde pek çok firma hali hazırda ortaklık için görüşmeler yürütüyor. Sektörün 1 milyar dolara ulaşan büyüklüğünün de 2014’te yüzde 10 büyümesi bekleniyor.

Yabancı ortak furyasına katılmaya hazırlanan şirketlerden biri Türkel Fuarcılık. Halihazırda görüştükleri firmalar olduğunu söyleyen Türkel Fuarcılık CEO’su Bülent Erten, “Ortak proje geliştirmeye yönelik çalışmalarımız var” diyor. Erten, hayata geçirecekleri ortaklıkların etkisiyle önümüzdeki beş yılda yüzde 60-70’lik bir büyüme hedefi koyduklarını vurguluyor.

Türkiye’deki fuarların artık kendi sektörlerinde söz sahibi olduğuna dikkat çeken Erten, sözlerine şöyle devam ediyor: “Türkiye Ortadoğu, Kafkaslar ve Avrupa’nın buluştuğu bir nokta olduğu için cazibe merkezi haline gelmeye başladı. Şu an sektör öyle bir durumda ki İzmir’deki Marb-le Fuarı dünyanın dördüncü büyük fuarı haline geldi. Süreç böyle olunca Avrupalı şirketler Türkiye’ye fuar getirmek yerine kendileri satm almayı tercih ettiler.”

FUARCILIK MERKEZİ OLDUK

5-8 Haziran tarihlerinde China Homelife Turkey Fuarı’nı düzenlemeye hazırlanan Sinerji Fuarcılık Uluslararası İlişkiler Müdürü Gülden Parlak ise Türkiye’de yabancılara yönelik teşvik, destek ve yönlendirme hizmetlerinin yabancı yatırımcıların sayısını artırdığını belirtiyor.

Avrupa genelinde yaşanan fuar doygunluğu, Ispanya, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde yaşanan ekonomik daralma ile Arap Baharı da fuar yatırımcılarının Türkiye’ye yönelmesinde büyük pay sahibi. Vize kolaylığı, hedef pazarlara yakınlığı ve lojistik avantajları Avrupalı fuar şirketlerinin Türkiye’de yerli firmalarla ortaklığa girmesinde rol oynuyor.

CNR Fuarcılık Grubu CEO’su Cem Şenel, yerli firmaların yurtiçinde sektöre hakim olmaları nedeniyle işbirliği yapılmasının yabancılar açısından daha cazip olduğunu belirtiyor.

CNR da ortaklıklara sıcak bakıyor. 29 yıldır fuarcılık sektöründe faaliyet gösterdiklerine dikkat çeken Şenel, “İcra kumlumuza ortaklık ile ilgili gelen talepler var. Rusya, Çin ve Avrupa’dan bu yönde talepler oldu. Ülkemizin yaranna olabilecek teklifleri değerlendirmek isteriz” diyor.

YENİ YATIRIMCI GELECEK

Yeni kurulan bir şirket olmasına rağmen Erexpo Fuarcılık da Fransız, Ispanyol ve Yunanlı gruplardan pazarda ortak hareket etme teklifleri aldı. Ancak şimdilik kendi başma yola devam kararı aldıklarını söyleyen Erexpo Genel Müdürü Erdal Usta, “Yaptığımız temaslar neticesinde yakın bir zaman içerisinde Almanya, Ispanya, İtalya, Yunanistan, Belçika ve Fransa gibi birçok ülkeden önemli fuar şirketlerinin şirket evlilikleri veya doğrudan yatırımlarla ülkemize geleceğini düşünüyoruz” diye konuşuyor. 40 ihtisas fuarıyla dünyanın önde gelen fuar organizatörlerinden biri olan Messe München International da kısa bir süre önce MMI Eura-sia Fuarcılık isimli bir şirket kurarak Türkiye pazarına adım attı.

Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkaslar’a açılan bir ülke olarak Türkiye’nin bölgenin fuarcılık merkezi olduğunu söyleyen Messe München International Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Dittrich, “Türkiye’de vize zorunluluğu olmadığı veya giriş sırasındaki basitleştirilmiş vize prosedürleri nedeniyle İstanbul’da düzenlenecek fuarlara komşu ülkelerden büyük bir ziyaretçi katılımı olacak” diye konuşuyor.

Özellikle İstanbul tüketim mallarının yanı sıra yatırım malları ve ara malların sergilenmesinde uluslararası bir buluşma noktası. Ayrıca gerek AB içinde gerekse dünya sıralamasında ilk üç ile ilk beş arasına giren fuarlara ev sahipliği yapıyor. Ambalaj endüstrisi, yapı malzemeleri, plastik, ahşap, metal endüstrisi, ev tekstili, savunma sanayi, kitap, otomotiv sanayi, tarım gibi sektörlerde dünyanın önemli fuarları düzenleniyor.

ANADOLU’YA YAYILIYOR

Ayrıca son dönemde atılan adımlarla fuarcılık sadece İstanbul ile sınırlı kalmıyor. Bursa, İzmir, Antalya, Konya, Adana, Diyarbakır gibi Anadolu şehirlerinde de önemli fuarlar düzenleniyor. 2014’te İzmir’de 28, Bursa’da 22, Ankara’da 17’nin üzerinde fuar düzenlenecek. Fuarların bölgelerin ekonomik ve sosyal kalkınmasına önemli katkılar sağladığını söyleyen Tüyap Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, “Fuarların açıldığı şehirler ve yakın şehirler zenginleşiyor, alışık oldukları gelirlerin dışında her meslekte önemsenir ek gelirler elde ediliyor” diyor.

Pazardaki bu büyüme şirketleri de yatırıma yöneltiyor. Örneğin Tüyap 98 bin metrekare olan fuar alanını yeni yatırımlarla 14 salona ve 120 bin metrekareye çıkartıyor. Projenin temmuz ayında bitirilmesi planlanıyor. Ayrıca fuar alanının altına 20 bin metrekarelik kapalı otopark ilave ediliyor. Otopark kapasitesi 5 bin araca çıkartılıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir