Hafif ticari araç pazarının fenomeni Vito ve Viano

Yenilenen Mercedes Vito ve ikiz kardeşi Viano hafif ticari araç pazarının fenomeni haline geldi. Turizmcilerin, yöneticilerin, patronların ve geniş ailelerin tercih ettiği, konfor zengini ikiz kardeşler adeta yok satıyor.

MERCEDES’İN yenilemek için 250 milyon euro harcadığı Vito ve ikiz kardeşi Viano son dönemde otomotiv sektörünün adeta fenomeni oldu. İkiz kardeşler sadece sıfır kilometre değil ikinci elde de yok satıyor. Büyük patronlardan CEO’lara, turizmcilerden üst gelir grubundaki geniş ailelere farklı bir müşteri portföyü olan ikizler için sıra yazılıyor. Hem binek hem de ticari olarak kullanılabilen araçlar kendi alanında pazarın lideri konumunda. Yenilenmeden önce yılda 500-750 adet civarında satan ikizlerin yıllık satışı bin 200 adetleri geçmiş durumda.

BAŞTAN AŞAĞI YENİLENDİ

Tüm yürüyen akşamı ve süspansiyonu yenilenen Vito ve Via-no’ya, ses izolasyonu, aktif-pasif güvenlik donanımları ve yakıt tasarrufu sağlayacak özellikler de eklenerek yeni bir motor kondu. Kardeşlerden özellikle Vito’nun yenilenme sonrası eskisine göre daha lüks ve konforlu bir araç haline geldiğini ifade eden Mercedes yetkilileri, aracın katlanabilen, yön değiştirebilen koltukları ve sunduğu geniş bagaj alanıyla özellikle yönetici ve patronların beğenisini kazandığını vurguluyor. Düşük yakıt tüketimi, çevre dostu motoru, dayanıklılığı ile dikkat çeken Vito ve Viano kardeşler diğer yandan sürekli artan ikinci el değeriyle de dikkat çekiyor.

Mercedes-Benz yönetimi özellikle Vito’yu yenilerken patronların yanı sıra turizm firmalarının ihtiyaç ve taleplerini baz almış. Böylece Vito’nun kullanıcı kesiminde profil genişlemiş. Mercedes-Benz yetkilileri yenileme sonrası ortaya seyahat acentelerinden taşımacılık firmalarına, KOBİ’lerden kalabalık ailelere kadar çok geniş bir kitleye hitap eden bir araç çıktığını vurguluyor.

Araçları koltuk konfigürasyonundan bagaj alanına kadar yeniden tasarlarken nihai kullanıcılarla birlikte çalıştık” diyen Mercedes-Benz yetkilileri, bu yüzden de kardeşlerin piyasada n çok tercih edildiğini belirtiyor.

îkiz kardeşlerin birbirinden ayrıldığı yerler çok az. Hatta yok bile denebilir… Motor dışındaki farklara gelirsek Vito’da ön ızgara ve dikiz aynaları plastik. Via-no’da ise bu bölümler krom. İkinci fark ise Vito’da ön tampon plastik. Viano’da gövde rengi….

PAZARDA CİDDİ RAKİPLERİ VAR

Vito’nun en büyük rakibi ikiz kardeşi Viano. Vito ve Viano aynı fabrikada ve aynı bant üzerinde üretilmesine rağmen pazarda farklı konumlandırılan araçlar. Via-no’nun Vito’ya göre daha yüksek donanımlı olarak pazarda konumlandırıldığını ifade eden Mercedes yetkilileri, Viano’nun Vito’ya göre farklı bir müşteri kesimi tarafından tercih edildiğini belirtiyor.

Mercedes, Ford, Renault ve Volkswa-gen’in “medium van” sınıfında yer alan bu araçları, hafif ticari araç pazarında oldukça iyi bir pazar payına sahipler. Yoğun bir rekabet yaşanan pazarda, bu sınıftaki araçların toplam satışı 15 binin üzerinde. Türkiye’de medium van sınıfında 2011 yılında 17 bin 51, 2012’de 16 bin 74, 2013’te ise 16 bin 422 adet araç satılmış. Ancak ilginç olan bu segmentte diğer tüm modellerin pazar payı azalırken sadece ikizlerin satış grafiği artıyor.

EN ÇOK ORTA BOYU SATIYOR

Üç farklı motorla donatılan Vito’da, 95 hp, 136 hp ve 163 hp motor seçeneği var. Eco start/stop özelliği aracın yakıt tasarrufu yapmasını sağlıyor. Ön ve arkası klimalı olarak tasarlanan aracın konforlu bir yolculuk sağlaması, özellikle turizm firmalarının Vito’yu tercih etmesine neden oluyor. Bazı modellerinde otomatik vites ve elektrikli kapı gibi donanımlar standart olarak sunuluyor. Vito’nun en çok 136 beygir gücünde motora sahip olan orta boy modeli tercih ediliyor. Araç, başta İstanbul, Antalya, İzmir olmak üzere en çok turizm bölgelerinde satılıyor. Viano’da ise sadece 2.2 hp 163 beygir gücünde dizel bir motor var. Viano tek motorla üretilip iki farklı donanımla satılirken Vito’nun ticari modeli de mevcut.

Her iki araç da iki farklı gövde uzunluğu ve iki farklı tavan yüksekliği ile üretiliyor. Vito’nun ticari modeli şehir için yük taşıyan ticari işletmelerin de tercih nedeni olmuş. 7.4 metreküpe ulaşan kargo hacmi, Vito Panelvan’ın ticari olarak kullanımını da artırmış. Aracı ticari olarak kullanmak isteyenlere Mercedes, 4.14 metrekare kargo alanı ve 2.90 metre yükleme uzunluğu ile Vito Mixto’yu üretmiş.

Çok yönlü oturma konsepti sunan binek modeli Vito Kombivan ise 9 kişiye kadar oturma alanı sunuyor. Yolcu bölümü kolay takılıp sökülebilen çeşitli koltuk kombinasyonları ile donatılan araç, raylar üzerinde hareket eden iki sıra üçlü koltukları sayesinde esnek olarak şekillendirilebiliyor.

EKSİKSİZ KONFOR ARAYANLARA

İki araçta da standart olarak sunulan raylı koltuk sistemi sayesinde farklı konfigü-rasyonlar yaratılabiliyor. Ray yerleri arasında 25 mm bulunması, koltuk sıralarının pozisyonunun hassas bir şekilde ayarlanabilmesine imkan veriyor. Yerlerinde kilitlenme sistemi sayesinde koltuklar güvenli bir yolculuk sunuyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak koltuk ısıtma sistemi almak da mümkün. Viano’da Vito’ya göre donanım biraz daha lüks. Tüm modellerinde ABS, ASR (anti patinaj sistemi), BAS (fren yardımcısı) ve EBD (elektronik fren güç dağılımı) gibi güvenlik donanımları ile start/stop versiyonu ve vites değiştirme göstergesi standart olarak sunuluyor.

Rampa kalkış desteği, polen filtresi, klima, dış sıcaklık ölçüm sistemi, yolcu bölümünde 12 V’luk priz, iPod bağlantısı, kilitlenebilir torpido gözü, yolcu bölümünde zemin kaplama, ısıtmalı ve elektrikli ayarlanabilir dikiz aynaları ise Vito’nun konfor donanımlarından. Aracın üst modellerinde ise, yol bilgisayarlı multifonksiyonel direksiyon, dijital gösterge tablosu, hız sabitleyici, sürücü için kol dayama, konfor tip yolcu koltuğu ve çıkışlarda aydınlatma gibi donanımlar var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir