Hedef Filo 500 milyon TL yatırım yapacak

2008’de strateji değiştirerek küçük çaplı şirketlere yönelen Hedef Filo, bu stratejisnıin karşılığını aldı.

3 binin üzerinde müşterisi olan şirket, geçen yıl 350 milyon TL’lik yatırını gerçekleştirerek pazarda üçüncülüğe oturdu. Bu yıl da 500 milyon TL yatırını yapacak olan şirket filodaki araç sayısmı 21 bnı 500’e çıkaracak.

Uzun dönem araç kiralama sektörü her yıl çift haneli büyürken, pazarın önemli oyuncularından biri olan Hedef Filo, sessiz sedasız gözünü liderliğe çevirdi. Geçtiğimiz yıl 350 milyon TL yatırım yapan ve yüzde 24 büyüme gerçekleştiren şirket, yaklaşık 13 bin 500 adet olan araç parkını 18 bine, pazar payını ise yüzde 9’un üzerine çıkardı. Bu büyümeyle de pazarın üçüncü büyük oyuncusu oldu.

Hedef Filo, bu atılımı 201 i te de devam ettirecek. Şirket, bu yıl 500 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirerek araç sayını 21 bin 500’ün üzerine çıkarmayı planlıyor. 1-2 yıl içerisinde de lider olmayı hedefliyor.

Operasyonel kiralama sektörünün en önemli gündem maddesi KO-Bî’ler. Şu an kabaca 190 bin adetlik bir pazar büyüklüğüne ulaşan sektörün gelecekteki büyümesi KOBİ’lerden ve özellikle de Anadolu’dan geçiyor. KOBİ’lerin araç kiralamanın satın almaya göre avantajlı olduğunu görmeye başlaması üzerine tüm oyuncular dikkatini buraya vermiş durumda.

KOBİ’LERLE BÜYÜDÜ

Hedef Filo’nun rakiplerinden belki de en önemli farkı, yıllar önce stratejisini KOBİ’ler üzerine kurmuş olması. Şirketin 18 bin adetlik araç parkı toplam 3 bin farklı şirkete dağılmış durumda. Yani Hedef Filo kağıt üzerinde müşterilerine kabaca ortalama altı araçlık filolar satıyor.

Önder Erdem, bu stratejileriyle ilgili olarak, “Biz 2008’de küçük şirketlere yönelme kararı aldık. Tüm rakiplerimiz hacimli alım yapan büyük müşterilere odaklanırken, biz genelde 3-5 otomobile ihtiyaç duyan ufak şirketleri kazanmaya çalıştık. Böylece riskimizi de dağıtmış olduk. Hacimli alım yapan müşteri grubunda taşlar oturmuş durumda. Halbuki bizim yöneldiğimiz alan hala daha çok bakir. Zaten rakiplerimizin ilgisi de bu yüzden” diyor.

Hedef Filo bu yıl yaklaşık 500 milyon TL’lik bir yatırımla 10 bin yeni otomobil satın alacak. Bu rakamın büyük bir kısmı, yaşlanan filonun gençleştirilmesi için harcanacak. Bu arada mevcut filo da 18 binden 21 bin 500-22 bin bandına çıkacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir