Hızla Değişen Dünyada Sığ Göller

Uç yılda bir düzenlenen Uluslararası Sığ Göller Konferansının sekizincisi bu yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Meryem Beklioğlu başkanlığında 12-17 Ekim 2014 tarihleri arasında Antalyada düzenlenecek. Konferansın bu yılki teması “Hızla Değişen Bir Dünyada Sığ Göllerin Ekolojisi”.

Sığ göller ekolojik değerlerinin (örneğin içme ve sulama suyu temini, taşkın kontrolü, yeraltı suyu besleme, besin tuzları döngüsünü düzenleme) yanı sıra doğal afetlerden koruma, su ürünleri üretimi, balıkçılık, tarım ve hayvancılık, turizm ve sosyal etkinlikler (örneğin kuş gözlemi, fotoğrafçılık, sportif balıkçılık, avcılık, yürüyüş ve su sporları) gibi sosyo-ekonomik değerler açısından da çok önemli.

Ancak günümüzde tarımsal ve evsel atık sularının sebep olduğu problemler, istilacı türlerin aşılanması, doğal hidrolojik yapılarının bozulması ve iklim değişimi gibi nedenlerle sığ göllerin ekolojik yapısı, biyoçeşitliliği, hizmet ve ürünleri tehdit altında.

Sığ göl ekosistemlerinin araştırılması ve korunması ile ilgili gelişmelerin paylaşıldığı bilimsel bir ortam oluşturmayı amaçlayan konferansta bildiri özetlerinin gönderilmesi için son tarih 1 Nisan 2014. Organizasyonla ilgili detaylı bilgiye ise www.shallowlakes2014.org adresinden ulaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir