İlk çeyrekte gelen yüzde 5 büyüme

Ekonomide ilk çeyrekte gelen yüzde 5 büyüme bizleri memnun etti. İkinci çeyrekte de büyüme bekliyoruz. Ekonomimiz yüzde 5 büyürken maalesef makine sektörü yüzde 10 daraldı. Bunun sebebi, sanayi yatırımlarının yeterince olmaması. Evet ekonomi ile ilgili iyi sinyaller var ama bundan sonraki süreç çok kritik ve dikkatli olmak gerekiyor. Artan kamu yatırımları ve tüketim harcamaları, büyümeyi tetikledi. Yatırımların da önü açılırsa ikinci yarıda sürdürülebilir bir büyüme görebiliriz. Doğuda verilen “cazibe bölgesi teşvikleri” ve istihdam ile ilgili teşviklerin de katkısıyla ikinci yarıda sanayi yatırımlarının artmasını bekliyoruz. Tam tersi olursa endişelenmemiz gerekir. Bu nedenle yılın ikinci yarısı çok önemli. Doğrudan yabancı yatırımcı ve Türk yatırımcıların ikinci yarıda sanayiye daha çok yatırım yapmasını bekliyoruz. Ancak bu şekilde 2018-2019 yıllarını rahat geçirebiliriz.

Yılın ilk yarısında ekonomide başlayan hareketlilik bütün sektörlerde moralleri yükseltti. İhracatçılar yeni destekler bekliyor. İç piyasaya çalışan firmalar ise tüketicinin moralinin düzelmesi nedeniyle sevinçli.

TÜRKİYE ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 5 büyümesi iş dünyasını ikinci çeyrek umutlarım güçlendirdi. Bundan da önemlisi yılın ikinci yarısı için ekonominin daha da ivme kazanacağı beklentisini yükseltti. Rakamlar biraz geriden gelse de fiilen yılın ilk yarısını tamamladık. Yılın ikinci yarısı Ramazan Bayramından sonra başladı. Piyasalarda ise gerçek bayramın yılın ikinci yarısında başlaması bekleniyor. Ancak bunun için birçok sektör verilen teşviklerinin devamını Hükümet’ten talep ederken, özellikle doğrudan yabancı ve Türk yatırımcılar tarafından yapılan sanayi yatırımlarının önünün açılmasını bekliyorlar. Artan kamu harcamaları ve tüketimden gelen ekonomideki hareketin üretimle de desteklenmesi şart görülüyor.

“TURİZM LOKOMOTİF OLUR”

Yılın ikinci yarısında turizm sektörünün hız kazanması beklenirken, inşaat sektöründe de ilk yarıda yaşanan durgunluğun aşılması beklentisi hakim. İhracatta yaşanan hareketliliğin iç piyasa ile de desteklenmesi birçok sektör temsilcisini gelecek adına umutlandırırken, dış satışın artması için de ihracatçıların bir dizi beklentileri var. Geçen hafta TİM’in 24. Olağan Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşan ihracatçılar 10 maddelik talep listesini de devletin zirvesine sundular.

Listenin başında Gümrük Birliği Anlaşmasrnm güncellenmesi, AB ile ilişkilerin güçlendirilmesi ve gümrüklerde mesai saatleri dışında yapılan işlemler için ödenen ek bedellerin kaldırılması talepleri var. KDV yükü finansman sorununun çözümü ile Üretim Reform Paketi’nin bir an önce yasalaşması da beklentiler arasında yer alıyor. Genel ekonominin iyileşmesiyle ihracatçılar, faiz oranlarının tek haneli seviyelere çekilmesini arzularken, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelerin hızlı bir şekilde uygulamaya geçmesini bekliyorlar. Mesleki eğitim ile kalifiye personel yetiştirilmesine Hükümet tarafından özel bir önem verilmesi de ihracatçıların beklentileri arasında.

10 maddelik talep listesinin son iki maddesini ise TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben şöyle açıklıyor: “ Dünyada Sanayi 4.0 devrimi yaşanırken ülke olarak bu sürecin gerisinde kalmamak için gereken adımların daha hızlı atılması gerektiğine inanıyoruz. Şu anda çalışmaları devam eden esnek çalışma sistemi ve kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemeler hem işveren hem çalışanlar için önemli bir fırsat. Bu çalışmalar işsizliği azaltarak, bizi küresel rekabette bir adım öne taşıyacak. Düzenlemenin acilen hayata geçmesini bekliyoruz” diye konuşuyor.

“KDV İİNDİRİMİ UZATILSIN”

TİM Yönetim Kurulu Üyesi ve MOS-FED (Mobilya Demekleri Federasyonu) Başkanı Ahmet Güleç yüzde 5 büyüme ile “Türkiye’nin notunu düşüren kredi derecelendirme kuruluşlarının mahcup olduklarını” belirtiyor. Türkiye’de girişimci-yatırımcı açısından ciddi bir potansiyel olduğuna dikkat çeken Güleç, Hükümetin ekonomiye yönelik aldığı tedbirlerin ve verdiği teşviklerin iş dünyasına moral verdiğini söylüyor. Mobilya sektörüne verilen KDV indirimi teşviki ile sektörün yılın ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre iç piyasada satışlarını yüzde 40 artırdığım kaydeden Güleç sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Son beş yılın mobilyada en iyi günlerini yaşadık. KDV indirimi eylüle kadar devam edecek. Biz bunun yılsonuna kadar uzatılmasını talep ediyoruz. Böyle olursa yılm ikinci yarısında da yüzde 40’lık artış devam eder. Eğer KDV indirimi olmasaydı artan hammadde (sünger, sunta-MDF) fiyatları nedeniyle çok sıkıntılı günler geçirirdik.”

TİM Yönetim Kurulu Üyesi de olan Güleç sektörün ihracat cephesindeki beklentilerini ise şöyle özetliyor: “2017’yi TİM ihracatla ‘atılım yılı’ ilan etti. Bizim de ihracatımız ilk beş ayda yüzde 10 arttı. Daha iyi üretim için daha iyi teşvikler bekliyoruz. Bence ihracatta ikinci altı ayımız daha iyi olacak.”

MORALLER DÜZELİYOR

Yaşanan bir takım olaylar nedeniyle tüketim harcamaları azalmıştı. Bu da başta tekstil ve hazır giyim, ayakkabı, yeme-içme olmak üzere tüm perakende sektö ründe durgunluğa neden oldu. Ancak Nisan ayından itibaren perakendede hareket başladı. Mayıs’ta Anneler Günü, Haziran’da Babalar Günü ve Ramazan Bayramı alışverişinin etkisiyle mağazalar hareketlenirken, yılm ikinci yarısı için de beklentiler iyimsere döndü.

“HEDEFİMİZ 2015’İ YAKALAMAK”

Tommy Hilfiger, New Balance, Timber-land gibi 60 ithal markayı mağazalarında satan Marka Park’m Yönetim Kumlu Başkanı Gürkal Özer, referandum sonrası daha pozitif bir bakış açısına sahip olduklarını vurgulayarak sözlerine başlıyor. Özer, “Geçen yıl çok kötü olduğu için biz 2015’i baz alıyoruz. Bu yıl ikinci yarıda 2015 rakamlarına yaklaşırsak memnun olacağız. Referandum sonrası daha pozitif bir bakış açısına sahibiz; umut doluyuz. Marka Park olarak 2016’ya göre yüzde 20 büyüme hedefi koyduk. Turist sayısının artması da bizi memnun ediyor. Turistleri geri getirebilirsek perakende de hareketlenir. Turizmdeki yükseliş ekonomi adına çok önemli bir gösterge” diye konuşuyor.

“TATİL BİZİ OLUMLU ETKİLER”

2016’nm ikinci yarısından itibaren beklediği canlılığı yakalayamayan yeme-içme sektörü bu yıl bahar aylarıyla birlikte hareketlenmeye başladı. Köfteci Ramiz Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Taşkınlar “Geçen yıl çok kötü geçti. Referandum öncesinde nisan ayı ile birlikte insanlar artık olumsuz etkileri üzerlerinden atmaya başladılar. Moraller yükseldi ve kıpırdanma başladı” diyor.

Ramazan ayı yeme-içme sektörüne beklenen katkıyı sağlamıyor çünkü restoranlar ‘iftar’da ağırlıklı çalıştığı için çoğu firma eksi yazıyor. Türkiye genelinde 146 şubesi olan Köfteci Ramiz Ramazan’dan ziyade tatillerin başlamasıyla cirolarının artmasını bekliyor.

Taşkınlar bu konuda şu değerlendirmeyi yapıyor: “Restoranlarımızın yarıya yakını tatil bölgelerinde ve Akhisar gibi karayolları geçiş güzergâhlarında. Büyükşe-hirlerdeki restoranlarda işler düşse de tatil yerlerindeki restoranlarımızın kapı girişleri artacaktır. Bir yerde kaybetsek de bir yerde kazanırız. Biz geçen yılı baz almıyoruz. Hedefimiz 2015’teki satışların üzerine çıkmak.

Kayıpları telafi etmek için satışlarımızı en az yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz.”

“İŞLER GÜÇLER İYİ”

“işler güçler iyi. Piyasalar yatıştı” diyen Örme Sanayicileri Derneği Başkanı Fikri Kurt, yılm ilk altı ayında tekstil ve hazır giyim sektöründe olumlu gelişmeler olduğunu belirtiyor. KGF, Eximbank ve KOSGEB kredilerinin üreticilere ilaç gibi geldiğini söyleyen Kurt şu değerlendirmeleri yapıyor:

“inanıyoruz ki yılm ikinci yarısı daha iyi olacak. Evet, 2014’ten sonra yatırım iştahı azalmaya başladı, işler iyiye gitse de yatırımcıya yönelik güven sağlanmalı. Ben kendi sektörümde koruma ve kollama görevini sürdürüyorum. Hammadde fiyatlarımızda pamukta yüzde. 100, iplik ve kumaşta yüzde 85-90 artış oldu. Kurdaki yükselişin çok üstündeki bu spekülatif artışlar özellikle ihracatta fiyat tutturmakta sıkıntı yaratabilir; bu noktada dikkatli olmak gerekiyor.”

Pet levha üretimi, ambalaj, demirçelik sektöründe de ortaklıkları olduğunu vurgulayan Fikri Kurt, bu alanlardaki ihracatta da yükselişin olmasından memnuniyet duyuyor.

“TABLO DEĞİŞECEK”

Türkiye IMSAD (Türkiye inşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkam Ferdi Erdoğan ise, gayrimenkul sektörüyle ilgili beklentilerini şöyle açıklıyor:

“Konut satışlarına baktığımızda, 2017 ilk çeyrekte, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 7.4 oranında bir artış görüyoruz. Yılm ilk dört ayında 440 bin adet konut satışı gerçekleşmiş. Bu rakam, geçen iki yılın aynı döneminin üzerinde. Konut satışlarında artış var ama yapı ruhsatları başvurularına baktığımızda, veriler beklediğimiz gibi değil. Toplam yapı ruhsatlarında alan bazında yüzde 17.2’lik bir gerileme söz konusu. Konut yapı ruhsatları aynı dönem alan bazında yüzde 12.7 geriledi. Konut dışı bina yapı ruhsatları ise yine aynı dönemde yüzde 30.5 küçülme yaşadı. Kampanyaların konut r satışlarına etkisini, senetle satışlardaki yüzde 47’lik artışla görüyoruz. Bu rakamlar yükün büyük bir kısmını gayrimenkul sektörünün üstlendiğine işaret ediyor. Gayrimenkul-cüler, bir taraftan proje için yatırım yaparken, diğer taraftan satılan konutun finansman yükünü de omuzlarına almış durumda. Ancak biz yılm ikinci yarısından itibaren bu tablonun değişeceğine inanıyoruz.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir