İngilizce konuşturan online siteler

“ASLINDA anlıyorum ama konuşamıyorum…” Bu cümleyi ülkemizde İngilizceyle hayatının bir döneminde haşır neşir olmuş pek çok kişiden duyabilirsiniz. Devlet okullarında ilkokul dördüncü sınıfta, özel okullarda ise birinci sınıfta başlayan İngilizce dil eğitimi, bugün artık kreşlere bile girdi. İngilizce öğrenme yaşı giderek düşse de millet olarak İngilizce konuşmakta güçlük çektiğimiz gerçeği nedense hiç değişmiyor. Bunu araştırmalar da destekliyor, EF Education First Uluslararası Dil Merkezleri’nin geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu İngilizce Yeterlilik Endeksi’ne göre, Türkiye 60 ülke arasında 41’inci sırada yer aldı. Benzer diğer araştırmalarda da Türkiye yabancı dil olarak ağırlıklı İngilizce eğitimin verildiği ülkeler arasında hep son sıralarda yer alıyor.

Evet, erken yaşta İngilizceyle tanışmamıza rağmen İngilizce bilgisini pratiğe döküp konuşmakta zorlanıyoruz. İngilizce eğitiminin kalitesi ciddi bir sorun olmaya devam ediyor. Parası ve zamanı olanlar yurtdışına giderek bu işi hallediyor, peki ya diğerleri? işte bu noktada artık İngilizce konuşturan online siteler devrede. Anadili İngilizce olan (native speaker) bir eğitmenle konuşmak isteyen ancak bunun için yeterince vakti ve parası olmayanların imdadına artık bu siteler yetişiyor.

TELEFONDA PRATİK İMKANI

Bu siteler, anadili İngilizce olan eğitmenlerle internet ya da telefon üzerinden birebir konuşma pratiği yapmanızı sağlıyor. “Konuşarak Öğren” de bu girişimlerden biri. Sistem, öğrencinin siteye ücretsiz kayıt olmasıyla başlıyor. Site üzerinden form bırakan kişiler, eğitim danışmanları tarafından telefonlarından aranarak ücretsiz seviye tespit sınavına tabii tutuluyor. Beş dakika süren bu testlerde, kişilerin ön konuşma seviyeleri test ediliyor. Seviyeleri hakkında bilgi aldıktan sonra dileyenler, Skype ya da telefon üzerinden eğitimlere başlıyor.

Konuşarak Öğren sisteminde günlük olarak 10, 20 veya 30 dakikalık eğitimler mevcut. Kişiler, ihtiyaçlarına göre bu zaman paketlerinden birini seçip ister evlerinden, isterse işyerlerinden sabah 06.00 – gece 01.00 arasında Amerikalı bir eğitmenle kendilerine uygun olan saatlerde birebir konuşabiliyor. Ders sonrasında ise eğitmenler, öğrencinin o günkü performansı ile ilgili bir değerlendirmede bulunuyor ve ders esnasında yapılan hataların bilgisi daha sonra öğrenci ekranına yükleniyor. Ayrıca yapılan görüşmeler, her gün kayıt altına alınarak, öğrencinin tekrar dinlemesi ve eksiklerini görmesini sağlıyor. Öğrenci kendisine verilen bir şifre ile siteden bu bilgi ve değerlendirmelere erişebiliyor.

3 AYDA AKICI KONUŞMAK MÜMKÜN

Konuşarak Öğren girişiminin kurucularından Savaş Ateş, sistemin bir bebeğin anadilini konuşmayı öğrenmesi ile neredeyse aynı metot takip edilerek kurgulandığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Ezber yönteminden ziyade, konuşurken öğrenilen ve cümle içerisinde kullanılan kelimeler daha geç unutuluyor. Bu sebeple derslere düzenli olarak devam eden ve eğitmen yönlendirmelerini takip eden öğrencilerimizde başarı oranımız çok yüksek. Dil bilgisi iyi olup, dili aktif olarak kullanmayan ve yalnızca konuşma sıkıntısı yaşayan kişiler ortalama üç ay içerisinde akıcı olarak konuşmaya başlayabilir. Ancak başlangıç ve orta düzeyde olanlar için bu süre 6 – 12 ay arasında değişebiliyor.”

Konuşarak Öğren sistemine en yoğun talep çalışanlar arasından geliyor. “En küçük öğrencimiz 4,5, en büyük öğrencimiz ise 68 yaşında” diyen Savaş Ateş, hâlihazırda eğitim alan 3 bine yakın öğrencileri olduğunu, bugüne dek 15 bine yakın kayıt aldıklarını belirtiyor. Sistemde iki adet Starter, dört adet Beginner, dokuz adet Intermediate ve iki adet de Advance olmak üzere çeşitli konuşma seviyeleri bulunuyor. Bunlar haricinde tıp, hukuk ve genel iş İngilizcesi ile gramer eğitimleri de ayrıca veriliyor. Fiyat aralığı yaklaşık 700 TL’den başlayıp, 5 bin TL’ye kadar gidiyor. Biraz daha detay vermek gerekirse, hafta içi her gün 10 dakika konuşmak isteyenler toplam 710 lira, yani ayda 236 TL ödüyor. Hafta içi her gün 20 dakikalık bir konuşmanın üç aylık toplam tutarı ise 1.337 TL’ye denk geliyor. 30 dakikalık paketin toplam tutarı ise 1.937 TL.. Bu arada hatırlatalım, öğrenciler en az üç aylık paketleri satın alabiliyor.

ZAMAN, MEKAN SINIRLAMASI YOK

Bu alanda öne çıkan bir diğer girişimse speak2buddy. Burada da sistem aynı. Katılımcılar ders saatlerini kendileri belirlerken, üç ay gibi bir taahhüt altına girmeden isterlerse sadece tek ders bile alabiliyorlar. Örneğin, 25 dakikalık bir ders süresi için belirlenen fiyat 25 TL. Katılımcıların dil seviyeleri eğitmenlerle yapılan ilk derste belirleniyor. Halihazırda 2 binin üzerinde üyesi bulunan sistemde kurucu Aydın Öztunalı’nm verdiği bilgilere göre, katılımcıların bir kısmı sürekli ders alırken, bir kısmı derslere ara verip aylar sonra tekrar dönebiliyor. Sistemle katılımcıların kısa sürede akıcı konuşma becerisi kazanabileceklerini belirten Öztunalı, speak2buddy’nin avantajlarını şöyle anlatıyor: “Katılımcılar, kendi istedikleri ortamda, hatta trafikte bile zaman harcamadan, belli saatlere mecbur bırakılmadan ders yapıyorlar. Ayrıca taahhüt altına girmeden sadece bir ders dahi alabiliyorlar. Bu esnek yapının diğer yabancı dil kurslarına göre avantajlı olduğunu düşünüyoruz.”

CANLI KONUŞMA SINIFLARI

Bu alanda uzun bir süredir hizmet veren girişimlerden bir diğeri de İngilizce Okulu. Diğer sistemlere benzemekle birlikte katılımcılar, bu sistemde birebir İngiliz eğitmenlerle konuşmak yerine 10’ar kişilik canlı konuşma sınıflarına katılıyor. Katılımcılar, kayıt olduktan sonra 125 sorudan oluşan ve toplam yedi seviyeye bölünmüş online sınava giriyor. Bu sınavın sonucuna göre uygun eğitim içerikleri ve konuşma sınıfı takvimi belirleniyor. 3, 6 ve 12 aylık üyelik gerektiren sistemde, eğitim içeriği 20 yaş üzeri profesyonellere göre hazırlanmış. 3 aylık eğitim 165 TL, 6 aylık 315 TL ve 12 aylık 585 TL olarak belirlenmiş. İngilizce Okulu’ndan ayda ortalama bin katılımcı faydalanıyor.

Kişilerin, istedikleri zaman, mekandan bağımsız bir şekilde İngiizce konuşma pratiği yapmasını sağlayan bu Parlak siteler, verimli bir pratik aracı olarak giderek popülerleşiyor. Mevcut dil kurslarına göre esneklik sağlayan uygulamalar, konuşmada güçlük çekenlere önemli ölçüde yardımcı oluyor. İngilizce Okulu Kurucusu Hakan Parlak, İngilizce konuşmada uzaktan eğitimin avantajlarına dikkat çekerek şu uyarıyı yapıyor: “Bu sistem kişiye hem maliyet avantajı hem de öğrenim esnekliği sağlıyor. Yalnız buradaki en önemli kriter, kişinin kendi kendine çalışabilme disiplinine sahip olması. Aksi takdirde hızlı başlayan öğrenim süreci zamanla gerileyecektir. Öğrencinin akıcı konuşma yetisini kazanması için en az 50 saat boyunca aralıksız sınıflara katılım göstermesi gerekiyor.”

Bu gibi online İngilizce konuşma sistemlerine hiç İngilizce bilmeyenlerin de katılabilmesi mümkün. Ancak genellikle katılımcıların çok az da olsa temel İngilizce bilgisi edinip bu sistemlere başvurması tavsiye ediliyor. Aksi takdirde başlangıçta çok zorlanabiliyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir