İran’ın yerli malı politikası mobilyacıları üzdü

Yaklaşık 9 milyar dolar iç pazar büyüklüğüne sahip olan Türk mobilya sektörü, her geçen gün büyüyor. 6l bin 728 mobilya firmasının faaliyet gösterdiği sektör, doğrudan 258 bin 213, dolaylı olarak da 500 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Bu yıl iç piyasada biraz durgun bir seyir izleyen sektörün, dış piyasada ise Ortadoğu pazannda yaşanan olumsuz gelişmelerden yakından etkilendiği belirtiliyor.

Özellikle son yıllarda İran hükümetinin uyguladığı sürekli devalüasyonlar, kur politikasındaki değişiklikler, iç pazan korumaya yönelik devlet önlemleri ve özellikle de bitmiş ürünlere yönelik sipariş verilmesine karşı konulan yasaklar, Türk mobilya ürünlerinin ülkeye girişi konusunda engel teşkil ediyor.

İran pazarının ithal mobilyanın önüne ambargo koymasının ve devalüasyon getirmesinin Türk mobilya sektöıünün bir ihracat kapısını kapattığına vurgu yapan Türkiye Mobilya Sanayicileri Demeği (MOSDER) Başkanı Ahmet Güleç, “İran’a her yıl 300 milyon dolar civarında ihracat yapıyorduk. Bu yıl İran’da yaşanan bu olumsuz gelişme dolayısıyla yüzde 70 civarında bir kayıp yaşadık. İran hükümeti ithal mobilyanın önünü keserek kendi mobilya üretimini canlandırmak istedi.

Ne yazık ki bu durum da Türk mobilyacısını etkiledi. Sektörün kaybının devam edeceğini düşünüyoruz” diyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir