Işıklar Holding ‘yurt’ işletecek

İnşaattan enerjiye, ambalajdan iş makinelerine kadar pek çok farklı alanda faaliyet gösteren Işıklar Holding, son yatırım alanı olarak alışveriş merkezleri ve özel öğrenci yurtlarını seçti. Şirket, Niğde’de bir AVM ve öğrenci yurdu kurmaya hazırlanıyor. Kırşehir ve Bartın’da da mevcut arazilerine öğrenci yurdu yapmayı planlıyor.

2001 krizinin mağdurlarından Işıklar Holding’in zor günleri geride kaldı. İstanbul Yaklaşımı’na ilk giren ve borçlarını ödeyip ilk çıkan şirket olan Işıklar Holding, 2013 yılını 740 milyon TL ciroyla kapattı. 2014 yılında ise 1 milyar TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

İnşaat, inşaat malzemeleri, enerji, ambalaj, iş makineleri sektörlerinde faaliyet gösteren holding şimdi de AVM ve özel öğrenci yurdu yatırımlarına soyundu. Fakat Bartın’da yapmayı planladığı AVM ve otel projesine belediye meclisinden onay gelmedi. Bunun üzerine yönünü Niğde’ye çevirdi. Niğbaş fabrikasını bu yıl OSB’deki yapı kimyasalları tesisinin yanına taşımayı planlayan şirket, boşalan yere AVM yapacak. 20 milyon TL’nin üzerinde bir yatırımla tamamlanacak projenin içinde ayrıca öğrenci yurdu da bulunuyor.

ÜÇ İLE ÖZEL YURT

Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Işık, 5 bin metrekare kapalı alanı olacak AVM’yi kendilerinin işleteceklerini söylüyor. Işık, şu anda gündemlerinde başka bir AVM projesi olmadığını anlatıyor. Öğrenci yurdu ihtiyacının ise Anadolu’da çok olduğunu ve bu yönde yatıranlarının devam edeceğim belirtiyor. Işık, Bartın ve Kırşehir’deki mevcut arazilerini de bu şekilde değerlendireceklerini ve konut ve yurt yapacaklarını ifade ediyor. Neden öğrenci yurdu yatırımına girdiniz sorumuzu ise Işık, “HES projelerinin geri dönüşü 7-8 yılda olurken yurt projelerinde bu süre 5-6 yıl” diyerek yanıtlıyor.

Uğur Işık, bitmek üzere olan iki HES projesinden de bahsediyor. BND Elektrik ile iştirakleri olan iki projenin bitmek üzere olduğunu ve toplam kapasitelerinin 15-16 megawat olduğunu anlatan Işık, Giresun’da da 6 me-gawatlık bir projenin startını vereceklerini söylüyor.

Uğur Işık, holdingin diğer işleri hakkında da bazı bilgiler verdi. Buna göre Işıklar Holding’in Kuzey Irak’ta açtığı çimento torba fabrikası tam kapasiteyle çalışıyor. Uğur Işık, önümüzdeki yıl bir hat daha gönderilerek buradaki üretimin destekleneceğini söylüyor.

İnşaat malzemeleri alanında geçen yıla kadar kiremit üretimin olmadığını söyleyen Uğur Işık, “Geçen yıl bu konuda yatırım planlıyorduk. Ama sonra Selanik’te bir kil kiremit fabrikasıyla stratejik ortaklığa gittik. Onlar bizim için kiremit üretmeye başladılar. Dolayısıyla ürün gamımıza kiremi-ti de eklemiş olduk” diye konuşuyor.

Işıklar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Işık’ın en büyük meraklarından biri klasik otomobiller. Bu merakı Işık’ı dünyanın en prestijli organizasyonları arasında yer alan Concours d’Elegance’ı Türkiye’de gerçekleştirmeye kadar götürdü. 2013’te Işıklar Holding ana sponsorluğunda Türkiye’de ilk defa gerçekleşen ve klasik otomobil severlerin buluşma noktası olan organizasyon bu yıl da 7-8 Haziran tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak. Yarışmacılar, 1945 öncesinden ig8l’e kadar olan kategorilere bu yıllarda üretilmiş araçlarıyla katılabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir