İşsizlikte çift haneden dönüş yok

Türkiye istatistik Kurumu’nun (TÜİK) mevsimsel olarak düzelttiği verilere göre, eylül ayında işsizlik oram yüzde 10,2 oldu. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı iki yıllık bir aradan sonra temmuz ayında yeniden çift haneye çıkmış ve ağustos ayında da bu seviyede kalmıştı, işsizlik oranında bu çift haneli seviyeden hala geri dönüş yok. Tam tersine önceki iki aya göre az da olsa bir yükseliş yaşanmış bulunuyor.

Mevsimsel düzeltilmiş verilere göre, eylül ayında işgücü 34 bin kişi artarken sadece 8 bin kişiye istihdam imkanı sağlanabildi. Bu nedenle 26 bin kişi daha işsizler ordusuna katıldı. Böylece işsiz sayısı 2 milyon 898 bine çıktı. İşsizlik oranı da 0,1 puan yükseldi.

Yaratılan istihdamın işgücündeki artışın gerisinde kalması, ekonomideki büyümenin yavaş seyretmesinden kaynaklanıyor. Türkiye’de işgücüne yeni katılımları karşılayacak kadar istihdamın yaratılabilmesi için bile yüzde 5’in üzerinde büyüme gerekiyor. Geçen yıl yüzde 2,2’de kalan büyüme bu yıl yüzde 4 civarına yükseldi gibi ama yine de söz konusu eşiğin altında kalıyor. Üstelik önümüzdeki yıla ilişkin büyüme beklentileri de yüzde 3-4 arasında ve bu eşiğin altında. Bu durum işsizlikteki yükselişin devam edeceğini düşündürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir