İstanbul’da BBVA heyecanı!

Önceki hafta finans piyasalarında, özellikle de İstanbul’da, Garanti Bankası’mn İspanyol ortağı BBVA heyecanı vardı. Kimi iddialara göre Doğuş Grubu’nun çoğunluk hisse devrinin eli kulağmdaydı. Ancak beklenen haber gelmediği gibi araştırmalarımız da bu iddiaları doğrulamadı. Bunun üzerine heyecana neden olan bu iddiaların kaynağını araştırdık.

İspanyol devinin yönetim kurulu toplantısını Doğuş Grubu Başkam Ferit Şahenk’in konukları olarak İstanbul’da yapmasının bu heyecanı yaratan birinci etken olduğunu ifade edelim. Edindiğimiz bilgiye göre, her yıl yönetim kurulunun bir toplantısını banka sahibi oldukları bir ülkede yapan BBVA yönetiminin bu yılki tercihi İstanbul’du. Geçen yılki toplantının ise Meksika’da yapıldığını öğrendik.

Yönetim kurulu toplantısının İstanbul’da yapılması, “Hisse devri gerçekleşecek, açıklama yapılacak” değerlendirmelerine yol açtı. Ancak beklenen açıklama gelmedi.

Heyecan yaratan ikinci etken de, BBVA yönetiminin rutin BDDK ziyaretinin yanı sıra Başbakan Erdoğan’ı da ziyaret etmesiydi. Bu ziyaret de banka hisselerinin alındığına dair iddiaları “Bu iş bitti” noktasına getirdi. Ancak heyecana rağmen beklenen hisse satın alım açıklaması gelmedi.

Daha önce yine bu sayfalarda yer verdiğimiz gibi, İspanyol kuruluşun opsiyon süresinden önce çoğunluk hisseyi alma isteği var. Doğuş Grubu’nun patronu Ferit Şahenk’in de 20l6’yı beklemeden hisse devrine sıcak baktığı biliniyor. Geriye, devredilecek hisse oranı ve değeri üzerine anlaşmak kalıyor. Fakat başta Doğuş Grubu Başkanı Ferit Şahenk olmak üzere, üst yönetim bu konudaki sorulara hiçbir şekilde yanıt vermiyor.

Yabancı bir yatınm bankasının yöneticisi, var olan durumu şöyle değerlendiriyor: “Tarafların istekleri buluşuyor. İspanyollar almak, Doğuş Grubu da satmak istiyor. Fakat hisse oranının ne olacağı ve değer konusunda henüz anlaşabilmiş değiller. Pazarlıklar devam ediyor ve herhangi bir anda açıklama gelebilir. Tabii yönetim kurulunda sayısal çoğunluk İspanyollara geçeceğinden çağrı zorunluluğu, ödeme şeklinin ne olacağı da çok önemli. Bu ayrıntılara dikkat edilmeli.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir