İstenmeyen Programlardan Decrap ile Kurtulun

Yeni bir bilgisayar aldığınızda, üzerinde büyük ihtimalle asla kullanmayacağınız ve sistem kaynaklarını boşu boşuna meşgul eden bir sürü yazılım olduğunu görürsünüz. Bunlara genel olarak “crap-ware”adı veriliyor. Decrap adlı küçük bir program ise bu yazılımları topluca ortadan kaldırma vaadi sunuyor.

Decrap’ın yaptığı iş, seçtiğiniz programları ve dosyaları sistemden kaldırmak. Decrap, bunu yaparken ilgili programların sistemden kaldırılması için gereken süreçleri topluca ve otomatik olarak gerçekleştiriyor. İşin güzel tarafı, sistemin derinliklerinde yer alan ve programlarla ilişkilendirilmiş gereksiz dosyalan da temizleyebilmesi. Kötü tarafı ise yönlendirmeler konusunda ağırlıklı olarak işi kullanıcıya bırakması. Bu programı shouldiremoveit.com adresindeki programla birlikte kullanmak gayet faydalı olabilir.

Aslında programı uzun süredir kullandığınız bilgisayarınızdaki kıyıda köşede kalmış gereksiz yazılımları ve dosya parçalarını temizlemek için kullanmanız da mümkün. Ama arada işe yarar şeyleri de uçurmamak için kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Ücretsiz bir yazılım olan Decrap’ı decrap.org adresinden indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir