Kapasite kullanımında yıllık artış güçlendi

İmalat sanayi kasım ayında yüzde 75,6’lık kapasite kullanım oranıyla çalıştı. Geçen yılın aynı ayındaki kapasite kullanım oranı yüzde 74 seviyesindeydi. Yani kasım ayında kapasite kullanım oranında yıllık bazda 1,6 puanlık yükseliş var.

Kapasite kullanım oranı mayıs ayından beri geçen yılki düzeyinin üzerinde seyrediyor. Yıllık bazdaki bu yükselişin son iki ayda iyice güçlendiği de görülüyor. Bu durumda sanayi üretimindeki yıllık artış dördüncü çeyrekte biraz daha yükselmiş olabilir. Böylece ekonominin genelindeki yıllık bazdaki büyümenin de dördüncü çeyrekte biraz daha hızlanmış olması mümkün. Sanayi üretimi üçüncü çeyrekte geçen yıla göre yüzde 3,8 artmıştı. Üçüncü çeyrekte ekonominin genelindeki yıllık büyümenin ise yüzde 4-5 arasında çıkmasını bekliyoruz.

Fakat kapasite kullanım oranındaki değişim ile sanayi üretimindeki değişim arasındaki ilişkinin çok güçlü olmaması ve kısa dönemde önemli sapmaların görülebilmesi, bu konuda kesin bir şey söylemeyi zorlaştırıyor.

Bu arada dört aylık bir yatay seyirden sonra ekim ayında 0,8 puan yükselen mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranının kasım ayında aynı düzeyde düşmesi de kafalan karıştırıyor. Kasım ayındaki bu düşüşün devamının gelip gelmeyeceğini görmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir