Kentsel dönüşüm, rantsal dönüşüm mü oldu?

Türkiye, son yıllarda hızlı bir değişim, dönüşüm sürecinde. Özellikle şehirleşme çalışmalan bu değişimi körüklüyor. İnşaat sektörü, markalı konut sektörü büyüyor. Başta İstanbul olmak üzere İzmir, Bursa, Ankara gibi kentlerde markalı konut üretimi tam gaz ilerliyor.

Kentlerin her yerinden yüksek yüksek binalar fışkırıyor.

Çünkü insanlar daha kaliteli daha nitelikli konutlarda oturmak istiyorlar!

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de de 2012 yılında çürük yapıların yıkılıp yerine yenilerinin yapılması için Kentsel Dönüşüm Yasası çıkarıldı. İyi de yapıldı. Ülke genelindeki yaklaşık 20 milyon konutun yüzde 45’inin çürük yapılardan oluştuğu gerçeği bu yasanın önemini ortaya koymaya yetiyor da arüyor… Kentsel dönüşüm çalışmalarının da 400 milyar dolarlık ekonomik büyüklük yaratması beklentisi de bu konunun önemini bir kez daha vurguluyor.

Beklentiler, kentsel dönüşüm çalışmalarının 2014’te hız kazanması yönünde. Bu konuda okullarda okutulmaya değer bir örnek olan Fikirtepe’nin benzeri 4-5 büyük projenin daha lansmanınm yapılması bekleniyor. Fikirtepe’de daha bir yol alınamadığı düşünüldüğünde yeni bölgelerin kaderinin Fikirtepe’ye benzememesini dilemek dışında elimizden bir şey gelmiyor.

Özellikle Zeytinbumu, kentsel dönüşümde 2014’ün öne çıkan bölgesi olacak. Peki bu süreçte kentsel dönüşüm yapılan yerlerin halkına ne olacak? Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme mi dönecek?

İçinde bulunduğumuz şu günlerde yapılan ‘rüşvet operasyonları’ bu alanda rüşvet, yolsuzluk, haksız yere imar artışı uygulamaları gibi konuların önümüzdeki dönemde gün yüzüne çıkmasını sağlayabilecek mi?

En önemlisi Türkiye, kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme dönüştürmeden, bililerini daha da zengin etmeden çürük yapılanın yenileyebilecek mi? Tüm bu soruların yanıtlarını önümüzdeki dönemde yaşanacak gelişmeleri izleyerek göreceğiz.

Bu süreçte hepimizin ortak dileği, kentsel dönüşümün Türkiye’ye ve Türk halkına mutluluk getirecek şekilde usulüne uygun olarak gerçekleştirilmesi.

Tüm negatiflik]erin 2013’te kalması, 2014’te yeni bir başlangıç yapmak dileğiyle…

Levent Gökmen Demirciler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir