Kıraça Holding’e bağlı Hexagon Studio Yerli Tren Üretecek

Yerli otomobil ve yerli tank gibi projelerin ardından gündeme gelen yerli trende konsept tasarım işini üstlenen Kıraça Holding’e bağlı Hexagon Studio, üç yıl sonra projeyi teslim etmek üzere çalışmaya başladı. Hexagon Studio Genel Müdürü Tolga Doğancıoğlu, 250 mühendis ve tasarmıcıyla başladıkları yolculuklarında ikinci hedefin yurtdışı projeler olduğunu söyledi.

Kıraça Holding’e bağlı tasanm ve mühendislik firması Hexagon Studio, yerli otomobil ve yerli tank gibi projelerin ardından şimdi de yerli tren projesine odaklandı. Karsan için tasarladığı New York taksi projesinin ardından Londra için aynı çalışmayı yürüten Hexagon Studio, yüksek hızlı trenin mühendislik ve tasarımında da aynı yolu izliyor. Bünyesindeki 250 mühendis ve tasarımcıyla yerli tren projesinin konsept tasanmını üstleneft He-xagon Studio, projeyi üç yıl sonra teslim etmeyi planlıyor.

Geçen aralık ayında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’mn tanıtımını yaptığı Milli Tren Projesi’yle yüksek hızlı tren, yeni nesil tren setleri ve yük vagonları üretimi planlanıyor. Hexa-gon, önce bu proje için tasarladığı yüksek hızlı tren maketleriyle beğeni topladı. Ardından mühendislik çalışmalarına başlayan firma, orta hızlı tren için de yerli mühendislik ve tasarım yapmak istiyor. TÜLOMSAŞ’ın yürüttüğü yüksek hızlı tren projesinin konsept tasarımı üzerinde 2012 yılından beri çalıştıklarını kaydeden He-xagon Studio Genel Müdürü Tolga Doğancıoğlu, projenin kendileri için çok önemli olduğunu söylüyor.

ÜÇ YILDA TAMAMLANACAK

Üç yıl sonra tamamlanacak projeyi yürüten firmada şu an 250 mühendis ve tasanmcınm yer aldığını belirten Doğancıoğlu, “Bizim fırsat bulduğumuz konu yüksek hızlı tren. Biz tasarımı yapacağız, TÜLOMSAŞ üretecek. Ama orta hızlı tren için de bunu yapmak istiyoruz. Ardından projeyi başka ülkelere de taşımak istiyoruz” diyor.

Trendeki bu gelişmenin yanı sıra Londra taksi projesi için de çalıştıkla-nnı da anlatan Doğancıoğlu, şunları söylüyor: “Karsan’ın üretici firma olarak girdiği, bizim de parçası olduğumuz işler bunlar. Londra sıfır emisyonlu araçlar peşinde. Farklı coğrafi ihtiyaçları anlayacak ve bunu hayata geçirecek tasarımlar peşindeyiz. Londra’da 18 bin taksi var ve onlan elektrikli, hibrit hale getirmek istiyorlar. Karsan ile birlikte iki marka geleceğe ilişkin ürünlerini gösterdi. Şu an çalışmalar sürüyor.”

Yerli otomobil, yerli tank, yerli tren gibi projelerin ilk 10 ekonomi içinde yer alma hedefine ulaşmada önemli olduğunu kaydeden Doğancı-oğlu, yeni çalışmalarına ilişkin olarak şu bilgileri verdi: “Dünya ekonomisinde söz sahibi olmak istiyorsan kendi geleceğini kendin belirlemen gerekiyor. Hexagon da bu nedenle kuruldu. Türkiye’nin ilk 10 ekonomi içinde yer alma planı var. Bunun için milli gelir artmak zorunda. Takipçi olarak gelebileceğin yer sınırlı. Ürün geliştirmeden, tasarlamadan arzu edilen noktaya ulaşmak mümkün değil.”

Avrupa’da ilk 30 arasında

Geçen yıl 38 milyon TL ciro yapan Hexagon Studio, 2014 için 50 milyon TL ciro planlıyor. Şu anda 250 mühendisin yer aldığı şirketin bünyesindeki mühendis sayısını orta vadede 2 bine çıkarmak istediklerini anlatan Tolga Doğancıoğlu, “Eğer yabancı markaların götürdüğü bir iş olmasını istemiyorsak, fikir ve ürünün geliştirildiği, markanın sana ait olduğu mühendislik ve tasarım şirketlerine ihtiyaç var. Biz de bu hedefle 2006 yılında yola çıktık. Bugün mühendislik şirketleri içinde Avrupa’da ilk 30 firma arasındayız” diyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir